Világhírű zenekar, pazar környezetben. A Bécsi Filharmonikus Zenekar a schönbrunni kastély kertjében tartotta hagyományos nyáréjszakai koncertjét május végén.
„Minden különleges ezen a koncerten. Először is olyan sok ember hallgatja, és persze a hangulat egyedülálló a világon: a schönbrunni kastély a csodálatos kertjével, és mondhatjuk, hogy a világ legjobb zenekara játszik" – mondta Christoph Eschenbach, aki először vezényelt a különleges koncerten.A koncerttel Richard Strauss előtt tisztelegtek születésének 150. évfordulóján. „Richard Strauss és a Bécsi Filharmonikus Zenekar között rendkívül szoros volt a kapcsolat, ilyet manapság már nem találunk. Több mint százszor vezényelte az együttest" – mesélte a Euronews stábjának Walter Auer, a zenekar fuvolistája.
Strauss egyik legnépszerűbb művét, a Till Eulenspiegel vidám csínyjeit adták elő. Ez a szimfonikus költemény egy középkori fenegyerekről szól.
„Ez abszolút mestermű, amelyben Till Eulenspiegel sokféle csínytevése megjelenik zenei formában. Remekmű a zeneszerzést, a gondolatokat és a humort illetően is" – értékelte a darabot Christoph Eschenbach.
A németalföldi parasztlegény, Till Eulenspiegel történeteit évszazadokon át mesélték. „Imádom a Till Eulenspiegelt. Richard Strauss annyira megosztó személyiség volt. Elfordult a hagyományos komponálási módtól a szimfonikus költemények és a programzene felé. Folytatta bálványai, Berlioz és Liszt örökségét" – mondta el Christoph Wimmer nagybőgős.
Hector Berlioz az innovatíiv hangszerelésről volt híres. Erről írt is zeneelméleti tanulmányában. Strauss továbbfejlesztette a francia zeneszerző tanait. Mindketten a hangszerelés mesterei voltak. Berlioz volt az első zeneszerző, aki hangszerelési értekezést tett közzé, és a szikra valahogyan továbbterjedt Berlioztól Strauss-ra.
A Euronews videóriportja a különleges koncertről:
Forrás: Euronews