Második alkalommal került megrendezésre az iráni filmek fesztiválja a pezsgő kulturális életéről ismert ötödik kerület egyik mozijában, a Le nouvel Odéonban.
"Az iráni filmek fesztiválján idén a független iráni filmek állnak a középpontban. Iráni független filmek készülnek az ország határain belül, de az utóbbi évtizedben már külföldön is. Ezekből is válogattunk a szemle programjára. Az volt a cél, hogy képet adjunk az Iránon belül és kívül született alkotásokról egyaránt" – mondta a fesztivál igazgatója, Bamchade Pourvali.A szervezők meghívták az iráni filmesek fiatal generációjának néhány képviselőjét, hogy alkotásaikkal együtt őket is bemutathassák a párizsi közönségnek. Az egyik ilyen a Kami bulija című film, Ali Ahmadzadeh első nagyjátékfilmje. Ez egy roadmovie, iráni fiatalokról szól, akik egyik buliról tartanak a másikra. Road movie, fiatal lányok, szlenges nyelvezet, ezidáig nem is sikerült rá játszási engedélyt szerezni. A rendező szerint ma már bővebben értelmezhető az underground fogalma az iráni film világában.
"Szerintem az underground filmkészítés akkor kezdődik, amikor egy rendező elhatározza, hogy a forgatáshoz nem kér engedélyt, vagy valamelyikünk hiába pályázik, vagy amikor a szakminisztérium elutasítja a kérelmet. Ezek a filmek mind underground mozikként készülnek el" – magyarázza Ali Ahmadzadeh.
A kagyló, Mosztafa Aleahmad filmje egy rabról szól, akit életfogytig tartó börtönbüntetésre ítéltek. 14 év rabság után kiderült, hogy ártatlan, és szabadon engedték. A kagylót 2009-ben készítették, és azóta sem vetítették az iráni mozikban. Az elutasított filmek szekciójában mutatták be egy fesztiválon.
"Az elutasítottak szekciója az impresszionista festők visszautasítottak szalonjára (Salon des Refusés) reflektál. Annak ellenére váltak nagy festőkké, hogy kezdetben hivatalosan nem fogadták el munkásságukat. Sok iráni filmes van manapság hasonló helyzetben. Épp ezért gondoltuk, hogy bemutatjuk ezeket a műveket, ráadásul rendkívül érdekes alkotásokról van szó. Mint filmek is érdekesek, de azzal együtt, hogy betiltották ezeket, képet kaphatunk az aktuális iráni kulturpolitikáról" – magyarázta a fesztivál igazgatója.
Egy másik film a válogatásból az Esős évszak, Madzsid Barzegar rendezésében. Egy kamasz története, aki egyedül tengődik otthon, miközben szülei a válással vannak elfoglalva. Apránként szembe néz a problémáival, és elkezd fontos döntéseket hozni.
"Kötelesen vagyunk a szakminisztériumtól engedélyt kérni, mielőtt bármilyen műhöz hozzákezdenénk. Ha ezt megkapjuk, és leforgattuk a filmet, akkor egy bizottság megnézi, és eldöntik, hogy engedélyezik-e az elkészült film játszását. Minden filmhez kell tehát forgatási és vetítési engedély is" – tudjuk meg Madzsid Barzegartól.
"Az iráni filmek szemléjére igyekeztek minél változatosabb kínálatot válogatni, nem csak a nehézségek, hanem a sokszínűség bemutatása is cél volt. Az ilyen alkalmak révén ismerhetik meg külföldön az iráni filmeket, hogy ne klisékben gondolkodjanak róluk" – jelentette a fesztivál párizsi helyszínéről az Euronews tudósítója, Arash Naimian.
Forrás: Euronews