Megvetés és önbecsülés címmel nyílik kiállítás a Néprajzi Múzeumban. A megnyitón közreműködnek a Tudás 6alom csoport fiatal szlemmerei is, Horváth Kristóf alias "Színész Bob" vezetésével.
Kik voltak a hajdani vándoriparosok? Mi késztette őket arra, hogy házalásból éljenek? Hogyan viszonyult hozzájuk a helyi társadalom? A megvetéssel teli környezetben hogyan erősödött meg önbecsülésük?A Néprajzi Múzeum június 24-én nyíló, Megvetés és önbecsülés - Igaz történet Üstfoltozóról, Drótostótról és Teknőscigányról című kiállítása a hagyományos vándoriparos mesterségeket tárgyakon, képeken, filmeken és történeteken keresztül, a háttérben húzódó gazdaságtörténeti folyamatokkal együtt mutatja be. A mesterségek megismertetése mellett megjelenik majd a különböző nézőpontok – a felfedezés, az idealizálás, az objektivitás, a szolidaritás, az emancipáció, a megvetés, az etnikus öntudat és identitás – története is. Az etnikusnak tekintett mesterségek sorsa nagyon különböző irányba fordult a 20. században. A drótostótok országhatárokat átlépő dinamikája sikeres vállalkozások létrehozását eredményezte. A szlovák nemzeti mozgalom a drótosság történetét, múltját részévé tette a szlovák nemzeti identitásnak, ami nagyfokú megbecsültséget eredményezett. A cigány vándoriparosságot hasonló sikeres átalakulás nem kísérte, csak a 20. század végi cigány értelmiségi mozgalomnak köszönhetően kezdett a vándoriparos múlt fontos szerepet betölteni a cigány identitásban.
Kik a mai vándoriparosok? Hogyan működik a vándoriparosság a jelenkori kultúrában? A vándoriparosok mára jobbára eltűntek a falusi és városi utcákról, legfeljebb egy-egy köszörűssel, esernyőjavítóval vagy szódással találkozhatunk. Emellett továbbra is feltűnnek ágyneműt, nadrágszíjat, zoknikat, esernyőt, netán kerámiaedény- vagy késkészletet árusítók. Egy részük szomszéd országokból érkezett, mások idős vagy munka nélkül lévő szegényebb emberek, akik így próbálnak megélni. Nekik is szól ez a kiállítás.
A Néprajzi Múzeum fontosnak tartja a hazai nemzeti és etnikai kisebbségek életmódjának, társadalmi helyzetének, és kulturális szokásainak bemutatását. Társadalmi múzeumként kiemelt feladata, hogy aktívan segítse a különböző csoportok közötti közeledést, egyúttal hozzájáruljon az alávetett csoportok önbecsülésének növekedéséhez, és a velük szemben meglévő előítéletek csökkentéséhez.
A június 24-én 17 órakor tartott megnyitón többek között közreműködnek A Tudás 6alom csoport fiatal szlemmerei is, Horváth Kristóf alias "Színész Bob" vezetésével. A Tudás 6alom tagjai a tanulás fontosságáról szlemmelnek, a Roma Oktatási Alap támogatásával. Horváth Kristóffal márciusban készítettünk interjút, ahol többek közt új projektjének céljairól is mesélt.
A kiállítás megvalósításában a Néprajzi Múzeum együttműködő partnere a szlovákiai Pova¾ské múzeum, ®ilina.
Megvetés és önbecsülés
Igaz történet Üstfoltozóról, Drótostótról és Teknőscigányról
2014. június 25.–2015. január 4.
Kurátor: Szuhay Péter
Társkurátor: Kerék Eszter
Megnyitó: június 24. 17:00