Grúziában régészek ősi temetkezési helyszínre bukkantak, mely harci szekereket, arany tárgyi leleteket és valószínűleg emberi áldozatokat is magában foglal.
A lelőhely – mely valószínűleg egy főnök sírja lehetett – kora több mint 4000 év, így a korai bronzkorra tekint vissza – mondja Zurab Maharadze, grúz kutató. Egy 12 méteres domb, úgynevezett kurgán alatt találták meg a fából készül temetkezési kamrát.Elérésekor többfajta kincset, többek között két harci szekeret – mindkettő négy fából készült kerékkel felszerelve – fedeztek fel. Emellett díszes agyag- és faedények, kovakő és obszidián nyílhegyek, bőr és textil alapú leletek, egyedülálló fából készült karosszék, karneol és borostyán gyöngyök, 23 aranytárgy – beleértve ritka és művészi megmunkálású ékszereket – került elő Maharadze ismertetése szerint. A felfedezésről egy svájci konferencián számolt be. A harci szekerek elmondása szerint kitűnő állapotban vannak, többféle stílus díszítőelemeit hordozzák magukon. A kamrában vadon termő gyümölcsöket is találtak.
Bár az emberi maradványokon látszanak a korabeli fosztogatás nyomai és helyzetük is rendellenesnek tűnik, a régészek kiderítették, hogy hét ember nyughelyéül szolgált a kamra. „Egyikük a főnök volt, a többiek a család tagjai lehettek, emellett feláldozott rabszolgák vagy szolgálók” – magyarázza. A temetkezés a háziasított lovak első megjelenése előtti időszakra tekint vissza a területen. Míg állatokat nem találtak a harci szekerek mellett, úgy véli, azokat ökrök húzhatták.
Más, a Kr.e. 3. évezred második felére visszatekintő gazdag kurgánok is előkerültek már a Kaukázus déli részén – írta egy februári tanulmányában. Eme gazdag temetkezések megjelenése a jelek szerint összekapcsolható az eurázsiai sztyeppékről származó nomád népek, valamint a Kaukázusban és attól délre élő gazdálkodó közösségek érintkezésével.
Ezek a kapcsolatok, úgy tűnik, azt eredményezték, hogy néhány ember – mint ez a főnök – gondos temetést kapjon. Az újonnan felfedezett karosszék a főnökhöz hasonló pozícióban lévő emberek hatalmát jelképezi a kutató szerint.
A kurgánt Kelet-Grúziában találták meg Lagodehi község közelében, és 2012-ben tárták fel.
Forrás: Hirado.hu