Ma ünnepli 60. születésnapját Kiss Ferenc zenész, zeneszerző, szövegíró, népzenegyűjtő, az Etnofon Népzenei Kiadó művészeti vezetője, a Kultúrpart barátja.
Akkor érettségizett, amikor az első táncházat megrendezték a Liszt Ferenc téren. Következő évben már Novák Ferenc együttesében, a Bihariban húzta-vonta a Vízöntővel. Számos mozifilmhez, animációhoz, színházi előadáshoz és kortárs táncszínházi koreográfiához komponált zenét. Muzsikusként több neves formációval és szólistával dolgozott. Az idén Kossuth-díjjal kitüntetett Szvorák Katalin lemezeinek hangszerelője és feldolgozója kezdettől fogva. Saját művei előadására néhány évvel ezelőtt létrehozta az Etnofon Zenei Társulást, melyben a műfaj legrangosabb muzsikusait tömörítette.
A magyar kultúra és művészet kortárs és történeti rétegeiben egyaránt tájékozott. Több ezer kötetes szakmai könyvtára, népzenei hang- és videótára, valamint 120 darabos, muzeális értékű népi hangszergyűjteménye egyedülálló a maga nemében. Tavaly novemberben a Művészetek Palotájában állítottak ki népi hangszereket Kiss Ferenc gyűjteményéből.
A táncház-népzenész-néptáncos szakma rendszeresen kikéri a véleményét, mivel az élő népzene és a folklórizmus egyik legjobb ismerőjeként tartják számon. Tanulmányai jól felépítettek, tudományos szempontból is megállják helyüket. Sok mai jelenséget teoretikusan is megvizsgál.
Az Etnofont, az első magyar független népzenei kiadót húsz évvel ezelőtt alapította. Kiadói tevékenységével jelentős közművelődési szerepet is betölt. Több mint száz kiadványa hiánypótló. A hazai nemzetiségek és a határon túli magyar kisebbségek (pl. moldvai csángó magyarok) megismételhetetlen, archív felvételeit tette közzé. Több saját népzenei gyűjtést is publikált, származása miatt leginkább Kárpátalja népzenéje megismertetését tekinti szívügyének.
Az utóbbi időben Kiss Ferenc külön figyelmet szentel a gyermekek zenei és kulturális nevelésének. Zenés mesekönyve, a Papó zenedéje 2012-ben a Kultúrpart stúdiójában készült. Kiss Ferenc első könyvét óvodásoknak és kisiskolásoknak, továbbá azoknak a szülőknek ajánlotta, akik minél hamarabb szeretnék megismertetni gyermekükkel a magyar népzenét és annak hagyományos hangszereit. A Papó zenedéje a könyv megjelenése óta is járja az országot, és az interaktív előadással több száz gyereket avattak már be a népzene világába. Az ovisoknak és kisiskolásoknak szóló rendhagyó énekórát legközelebb vasárnap 15 órától tartják a Magyarság Házában, Budapesten.
Kiss Ferenc számos rangos díjat kapott az elmúlt évtizedek során. Tavaly a Prima Primissima-díj jelöltjei között találkozhattunk a nevével.