Először mutatkozik be Magyarországon Fedor Gabcan cseh fotóművész 100-120 évvel ezelőtti eljárással készült kortárs fotóival. Az Archaikus fotók a mai Csehországból című kiállítás szombattól látható a Mai Manó Házban.
Női aktok, portrék és csendéletek jelennek meg a tárlat mintegy 30 felvételén - mondta el Kincses Károly fotómuzeológus, kurátor, aki több száz képből válogatta ki azokat, amelyek nemcsak a felhasznált eljárások szempontjából érdekesek, hanem jól megformáltak, mívesek és képileg nagyon jó minőségűek.Kincses Károly elmondta: Fedor Gabcan nyugdíjas éveiben kezdte elsajátítani a régi fényképészeti eljárásokat. "Gabcan művészete az elmúlt két év alatt olyan sokat fejlődött, hogy azt gondoltam: itt az ideje megmutatni őket a közönségnek" - hangsúlyozta a fotómuzeológus.
Alkotásainak különlegessége, hogy míg megfogalmazásukban és komponálásukban kortársnak számítanak, addig mindegyik 100-120 éves technikával készült fémlemezre, bőrre vagy papírra.
A kiállításon megjelenő női aktok nagy részét műteremben rögzítette, de látható egy-két extérieur fotója is. Témájában a sorból kilóg az a felvétel, amelyen egy kohász látható a gőzben és amelyet még fotóriporterként 1984-ben fényképezett, majd újra feldolgozott. Csendéletei a 17-18. századi németalföldi festmények parafrázisai, amelyeken például lelőtt szalonka, virágok, gyümölcsös tál és zöldségek láthatók.
"Nemcsak arról van szó, hogy megtanulta a fényképészetnek ezeket a történeti eljárásait, hanem hogy ezek segítségével mai, kortárs képeket hoz létre" - tette hozzá. Mint elmondta egy jó festőnek is előnyére válik, ha több eljárást ismer és nem csak olajjal dolgozik. "Egy jó fényképésznek is szükséges ismernie több párhuzamos technikát, amelyeket aszerint választ ki, hogy milyen képet szeretne készíteni" - hangsúlyozta.
Kincses Károly szerint Gabcan mindegyik fotójából árad a "babrálás" öröme és a szakmai alázata. A távol-keleti szoftvermérnökök jóvoltából, manapság 3 századmásodperc alatt bárki kész képet tud fotózni, viszont Gabcan minimum két-három napig, sokszor egy hétig dolgozik egy-egy felvételén.
A fotómuzeológus azt is elmondta, hogy a digitális eszközök ellenére a történeti eljárások ma már önálló irányzattá váltak a kortárs fotózásban. "Napjainkban nem az az érdekes, hogy valakinek márkás gépe legyen és azzal egy másodperc alatt több képet készítsen, hanem csak egyet, de akkor az nagyon jó legyen" - fogalmazott Kincses Károly.
A tárlat augusztus 24-ig tart nyitva.
Forrás: MTI