Dallamokkal demonstrálnak a nemzetközi béke és a kölcsönös elfogadás mellett a dél-marokkói Agadirban. A 11. Timitar Fesztiválon járunk, amely idén is csaknem egymillió zenerajongót csábított a berber városba.
"Az amazigh művészetét őseink hagyták ránk, ezért meg kell őriznünk. Reméljük, hogy a soron kötkező generációk is hasonlóan gondolkodnak erről" – magyarázza a dolog lényegét az egyik fő szervező, Hamid Ben Bassou.Rayssa Naima Tisslatine az amazigh, vagyis a berber zene ikonikus előadójának számít. "Az amazigh zenét más művészektől tanultuk el, amikor stúdióban dolgoztunk. Nem könnyű dologra vállalkoztunk: megpróbáljuk megőrizni ezt a műfajt és megpróbáljuk megszerettetni a nálunk fiatalabbakkal. Egészen fiatal rajongók is vannak ám, hiszen folyamatosan próbáljuk megújítani ezt a nemzeti örökséget" – mondja az énekesnő.
"A Timitar lelkét az amazigh művészek adják, akik a világ több pontjáról érkeztek ide zenélni" – magyarázza a fesztivál művészeti igazgatója. – "Évről évre a műfaj legjobbjai állnak erre a színpadra, hogy ennek a varázslatos és odaadó közönségnek játsszonak" – teszi hozzá Brahim el Mazned.
A nemzetközi sztárok egyike idén az elefáncsontparti reggae-zenész, Alpha Blondy volt. A 61 éves művész szívét-lelkét beleadja politikai tartalmú dalaiba. "Az összes afrikai politikushoz, párthoz szólok. A béke egy kincs az afrikai országok számára. Nem engedhetik meg maguknak, hogy egymással harcoljanak. Amit én ez ügyben tehetek, az az, hogy a békének csinálok reklámot. Akárhányszor is kérnek fel ilyenre, mindig boldogan vállalom" – mondja a zenész.
Az idei fesztivál legismertebb arab fellépője az egyiptomi Hany Shaker. A romantikus dalairól ismert előadóművész saját bevallása szerint azt reméli, hogy a Közel-Keleten egyre növekvő feszültség ellenére az arab országok hamarosan egységbe kovácsolódnak. "Egyesülnünk kell, mégpedig azonnal. Nem szabad megosztottnak lennünk, egyesült erővel kell felvennünk a harcot azokkal a problémákkal, amikkel az arab világ napjainkban szembesülni kénytelen" – mondja.
Az észak-afrikai zenék hosszú története és változatos stílusa ellenére a rendkívül népszerű marokkói amazigh-ot még mindig alábecsülik. Bár a marokkói alkotmányt két éve módosították – így azóta az arab mellett a berber nyelv is hivatalos államnyelv -, bőven maradt még tennivaló a berber kultúra terjesztése terén. Erre vállalkozik a Timitar fesztivál – immár 11 éve.
Forrás: Euronews