A boszniai és a szerb sajtó keddi beszámolói szerint a nyugat-boszniai Bosansko Grahovónak nincs pénze a június 28-án átadott, felújított épület fenntartására.
Emellett sem biztonsági őrt, sem olyan kurátort nem tudnak fogadni, aki az épületet és Princip életét bemutatná az odalátogató turistáknak.Az első világháborút kirobbantó szarajevói merénylet elkövetőjének szülőházát a délszláv háború idején, az 1995-ös Vihar hadműveletben rombolták le a horvát csapatok. A felújítás 25 ezer euróba (mintegy 7,5 millió forintba) került, amelyet adományokból gyűjtöttek össze, a városnak ugyanis erre sem volt pénze.
Míg Gavrilo Princip szülőházának jövője bizonytalan, Ivo Andric Nobel-díjas szerb író travniki szülőháza 40 éve az egyik leglátogatottabb idegenforgalmi célpont Bosznia-Hercegovinában. Az ország középső részén található Travnikra egyre többen kíváncsiak, a világ számos országából érkeznek turisták, hogy megtekintsék az egyetlen Nobel-díjas szerb író gyerekkorának helyszínét, művei első kiadásait és számos olyan kiadványt, cikket és könyvet, amely Andric életével foglalkozik.
Ivo Andric díjazott regénye, a Híd a Drinán az észak-boszniai Visegradon játszódik és négy évszázad történéseit követi végig. A mű középpontjában a Drina két partját összekötő híd keletkezésének körülményei, a város életében betöltött szerepe áll. Az idők folyamán a város más-más birodalomhoz tartozott, szerbek, törökök, osztrákok és magyarok hagyták rajta bélyegüket, a híd azonban öröknek bizonyult. A művet a világ szinte minden nyelvére lefordították, az eladott példányszám és a kiadások száma alapján ez az egykori Jugoszlávia irodalmának legnépszerűbb alkotása.
Andric két másik híres regénye - a Travniki krónika és az Omér pasa -, ahogyan számos novellája is, az oszmán hódoltság és az osztrák-magyar uralom idején játszódik és a színes, ellentétektől feszített boszniai életet ábrázolja. A szerb író tiszteletére Emir Kusturica boszniai szerb rendező Visegradon kiépített egy mesterséges kővárost: Andricgradot június 28-án adták át.
Forrás: MTI