Újra kiállították a felső paleolitikumban készített, ma mintegy 30 ezer éves, 11 centiméter magas meztelen női testet ábrázoló szobrocskát, a Cseh Köztársaság legértékesebb régészeti leletét.

A Sziléziai Tartományi Múzeum a Cseh Köztársaság mai területén működő múzeumok közül a legrégibb, 1814-ben nyílt meg. Az opavai múzeum a kiállítást a prágai Nemzeti Múzeummal és a brünni Morva Tartományi Múzeummal közösen rendezi. A Vestonicei vénuszt ezért később Prágában és Brünnben is megtekinthetik az érdeklődők.
Az értékes szobrot rendkívüli biztonsági intézkedések közepette a hét végén szállították a Morva Tartományi Múzeum raktárából Opavába. Az agyagszobrot 1925-ben a Karel Absolon által vezetett kutatócsoport találta meg egy Dolní Vestonice melletti őskori lelőhelyen. Két darabban, egy őskori tűzhelyből került elő. Pénzbeli értékét néhány éve az amerikai régiségkereskedők mintegy 40 millió dollárra becsülték. Szakértők szerint azonban a Vestonicei vénusz értéke ennél sokkal nagyobb. A szobrocskát a Morva Tartományi Múzeum széfjében őrzik, és csak ritkán van kiállítva. Legutóbb 2013-ban Londonban láthatták az érdeklődők egy, a British Museumban megrendezett kiállításon.
Forrás: MTI