Három és fél éves börtönbüntetést kapott csütörtökön az a borbély, aki a kábítópisztolyt szerezte és adta a januári wisconsini Stradivari-rablás kitervelőjének és elkövetőjének.
A két ember ellen februárban emeltek vádat az ötmillió dollárt érő 300 éves hegedű elrablásáért. A rablás elkövetője és kitervelője, a 41 éves, büntetett előéletű Salah Salahadyn, akit Salah Jonesként is ismernek, akár 15 éves börtönbüntetésre is számíthat. Neki augusztus elsején kell megjelennie a bíróság előtt.Jones január 27-én egy előadás után rabolta el az értékes hangszert Frank Almondtól, a Milwaukee-i Szimfonikus Zenekar koncertmesterétől, amint be akarta rakni gépkocsijába. A rabló elkábította őt egy kábítópisztollyal, és mire Almond magához tért, az elkövető kereket oldott. A rendőrség kilenc nappal később megtalálta a hangszert Jones egyik ismerősénél, aki nem tudta, mit rejt a rá bízott táska.
A pisztolyt kölcsönző 37 éves Universal Knowledge Allah, aki 18 éve dolgozik Milwaukee-ban borbélyként, az ítélet kihirdetése előtt bocsánatot kért azért, amit tett. Cselekedetét azzal mentegette, hogy nem tudta mire kell a pisztoly Jonesnak, Dennis Moroney bírót azonban nem hatották meg a szavai.
A borbélynak 3500 dollár kártérítést is fizetnie kell a támadásban megsérült koncertmesternek elmaradt fizetése fejében, továbbá a zenész orvosi számláját és a hegedű 400 dolláros javítási díját is neki rótta fel a bíró.
Szakemberek szerint mintegy 600-650 olyan hangszer maradt fenn azokból, amelyeket Antonio Stradivari olasz hangszerkészítő készített. Mindegyik értéke több millió dollárra rúg. A hangszerek többsége magángyűjtők tulajdonában van, akik neves hegedűművészeknek, szimfonikus zenekarok koncertmestereinek, hegedűseinek adják használatra a páratlan hegedűket. Szakemberek szerint minél kevesebbet használnak egy Stradivarit, annál többet veszít értékéből, viszont ha rendszeresen megszólaltatják, jó állapotban marad fenn.
A Milwaukee-i Szimfonikus Zenekar koncertmestere is egy ilyen kölcsönkapott hegedűn játszik, a hangszer tulajdonosa nem kívánta magát felfedni. A zenei világban Lipinski-Stradivariként emlegetett hegedű 1715-ben készült. A ritka kincs korábban Giuseppe Tartini olasz barokk zeneszerző, hegedűművész és legendás hegedűtanár, illetve Karol Lipinski lengyel hegedűművész birtokában is volt.
Forrás: Hirado.hu