Sok turistát vonz nyaranta az abaligeti cseppkőbarlang. A település közelében most is zajlik egy újabb barlang, a Mecsek talán legmélyebb üregének a feltárása.
A Dél-Dunántúl leghosszabb, és az idegenforgalom számára is kiépített barlangja található Abaligeten. Ennek egyik legszebb képződménye a több tíz méter magas, harminc méter átmérőjű nagyterem, amely a barlang jelenlegi végpontja közelében található.A Mecsek-hegységben lévő Abaligeti-barlang legnagyobb, cseppkövekben leggazdagabb részét 1954-ben tárta fel kutatótársaival Vass Béla pécsi barlangász. A hatvanéves évfordulóra emléktáblát helyeztek el a feltáró tiszteletére.
A barlangnak az évtizedek alatt több millió látogatója volt, a nyolcvanas-kilencvenes években évente 70-80 ezer ember is felkereste a természeti képződményt – mondta Závodszky Szabolcs, a Duna-Dráva Nemzeti Park igazgatója.
A Mecsekben nagyon sok más barlang is van, de ezek többsége szigorúan védett, ezért nem is nyitották meg őket a közönség előtt. Néhány éve Abaliget közelében egy újabbat is fölfedeztek, ennek feltárása most is folyik. Rónaki László geológus, elmondta, ez a Mecsek legmélyebb – száz méter mélységű – barlangja, amelynek eddig bemért hossza több mint egy kilométer. Nagytermének mérete is meghaladja az Abaligeti-barlang hasonló képződményének kiterjedését.
Az Abaligeti-barlang értékét elsősorban a különleges cseppkövei adják, de élővilága is jelentős, a több denevérfaj számára nagyon fontos élő-, szaporodó- telelőhely. Nászbarlangnak is nevezik, mert augusztus végé, szeptember elején az egész dél-dunántúli régióból mennek oda a denevérek párzani.
Forrás: MTI