Számos exobolygó, azaz Naprendszeren kívüli bolygó légkörében bukkantak vízre, ám a Hubble űrtávcső mérései azt mutatják, hogy három óriás gázbolygón lényegesen kevesebb a vízgőz, mint amit feltételeztek.
A Cambridge-i Egyetem Csillagászati Intézetének munkatársa, Nikku Madhusudhan vezette kutatócsoport három exobolygó (HD 189733b, a HD 209458b és a WASP-12b) atmoszférájában vizsgálta a víz nyomait.A Földtől 60-900 fényév távolságra elhelyezkedő bolygók mindegyike úgynevezett Jupiter-típusú óriás gázbolygó, és csillagukhoz nagyon közeli pályán keringenek. Hőmérsékletük 900 és 2200 Celsius-fok között van, ez lehetővé teszi, hogy észleljék a légkörükben lévő vízgőzt.

Az Astrophysical Journal Letters című csillagászati szaklapban megjelent tanulmány eredményei azonban meglepőek: a három égitest atmoszférájában csak tízezred annyi a víz, mint amennyit a bolygók kialakulásának elmélete alapján feltételeztek a tudósok.
A kutatók úgy vélik, hogy a Földhöz hasonló, mindenekelőtt a folyékony halmazállapotú vízzel rendelkező bolygók utáni kutatás ezzel még nagyobb kihívássá válhat. "Az egyik bolygón, a HD 209458b jelűn végzett mérés az eddigi legpontosabb, amit valaha egy exobolygó légkörében található vegyület esetében végeztek" - hangsúlyozta Nikku Madhusudhan csillagász.
"Most minden eddiginél nagyobb bizonyossággal jelenthetjük ki, hogy vizet találtunk egy exobolygón, ám a mért csekély mennyiség mégis megdöbbentő" - mondta a tudós.
Az exobolygók légkörét akkor figyelték meg a tudósok a Hubble űrteleszkóppal, amikor azok elhaladtak központi csillaguk előtt. A csillag által kibocsátott fény változásainak elemzésével, számítógépes modellek és statisztikai számítások segítségével becsülték meg a bolygók légkörének vízgőzmennyiségét.
Forrás: MTI