Hosszú hónapok után először ült tárgyalóasztalhoz a nagyhírű operaház vezetésével a New York-i Metropolitan Opera zenekara. Peter Gelb vezérigazgatót hibáztatják a rossz eredményekért.
A zenekar, amely ellenzi a vezérigazgató által ismertetett bér-és juttatáscsökkentést, elemezve 8 évad 54 produkciójáról megjelent kritikusi véleményeket 84 oldalas javaslattervezetében grafikákkal és statisztikákkal kimutatta, hogy az operaelőadások jegybevételei Gelb vezetése alatt estek vissza 79,2 százalékról 72 százalékra. "A Met zenekarának tagjai részletesen bemutatták a vezetés hibáit és Peter Gelb vezérigazgató művészi víziójának hiányát" - idézte az amerikai napilap honlapja a zenészeket tömörítő szakszervezetnek a találkozóról kiadott közleményét.
A zenészek hiszik, hogy a Met dollármilliókat takaríthatott volna meg, ha az elmúlt évadokban kevesebb darabot állított volna színpadra, kevesebb hosszú operát mutatott volna be, ami túlórákat eredményezett, kevesebb próbákat tartott volna és csökkentette volna a jegyárakat. Grafikonon mutatták be, hogy a Met árbevételeinek csökkenése egybeesett a jegyárak néhány évvel ezelőtti jelentős növelésével.
A közleményre a Met vezetése közleménnyel válaszolt, amelyben a zenekar szemére veti, hogy a szakszervezet javaslatai "mindenre kiterjedtek, csak arra nem, hogyan lehetne a Met alapvető gazdasági problémáit megoldani". A jegy árának csökkentése még kevesebb bevételt eredményezett volna, a kevesebb előadás az intézmény művészi misszióját, imázsát sértette volna", a kevesebb próba pedig aláásta volna az előadások minőségét - vágott vissza a Met vezetése.
Peter Gelb a múlt héten a munkarend és a juttatások megváltoztatására tett javaslatot, ami 16-17 százalékkal csökkenthetné a munkáltató költségeit. Évtizedek óta először kért engedményeket szakszervezeti tag alkalmazottaitól az intézmény, amely évek óta a jegyeladások visszaesésével, pénzügyileg kimerült alapítvánnyal és a növekvő költségek fedezésére nem hajlandó donorokkal szembesül.
A világ legnevesebb operaházának költségvetése 326,2 millió dollár volt 2013-ban. Ez jóval nagyobb, mint a Párizsi Operáé (262 millió dollár), a londoni Covent Gardené (194 millió dollár) vagy a milánói Scalaé (158 millió dollár).
A szakszervezetek azzal érvelnek, hogy Gelb javaslatai jóval mélyebbre vágnak, mint ahogy azt az intézmény állítja, és az alkalmazottakat büntetik, akik nem a probléma okozói. A Met vezetése abban reménykedik, hogy a július 31-i határidőig sikerül a szakszervezetekkel megállapodni az új szerződésekről.
Ha eredménytelenek lennének a tárgyalások a társulat tagjait képviselő 16 szakszervezettel, énekesek, zenészek és a színpadi kellékesek elbocsátását helyezte kilátásba az operaház vezetése augusztus elsejétől. Több mint 30 év után az első munkabeszüntetésre is sor kerülhet az intézményben, ami az évadnyitást fenyegeti.
Forrás: MTI