A Színházi Kritikusok Céhe idén 34. alkalommal nyújtja át az előző évad legkiemelkedőbb színházi teljesítményeit elismerő Színikritikusok Díját.
A céhtagok legalább évi 90 premier megtekintése után voksolhatnak, s aki a legtöbb szavazatot kapja, az viheti haza a díjat. A tizenöt kategória mindegyikében a három legjobb szerepel , s hogy közülük kié a díj, az csak 2014. szeptember 21-én, a Trafó – Kortárs Művészetek Házában megrendezett átadó ünnepségen derül ki.A kritikusok itt hozzák majd nyilvánosságra az idei életműdíjas kilétét: az eddigi pályát elismerő díjat korábban Törőcsik Mari (2011), Senkálszky Endre (2012) és Zsámbéki Gábor (2013) vette át. A közönség számára is nyilvános est rendezője Néder Panni rendező.
A kéttagú szavazatszámláló bizottság összesen 898 voksot számolt össze. A kritikusok 73 társulat, illetve színház 148 produkciójára szavaztak a különböző kategóriákban, a szavazólapokon összesen 120 színész neve szerepelt. A legtöbb jelölést, összesen tizenkettőt független csapatok kapták, míg az Örkény Színház nyolc jelölést, a Vígszínház négy, a Katona József Színház három nominációt szerzett. A jelöltek között három vidéki és három határon túli magyar alkotót, illetve előadást találunk.
Az Örkény Színház három előadása nyolc kategóriában versenyez. A Hamletet megtaláljuk a legjobb rendezések között (rendező: Bagossy László), Polgár Csaba a férfi főszereplők, Gálffi László a férfi mellékszereplők között verseng. A Stuart Mária négy jelölést kapott: esélyes a legjobb rendezésre (rendező: Gáspár Ildikó), Szandtner Anna a női főszereplők között található, de jelölt az előadás díszlete és jelmeze is (tervező: Izsák Lili, Kálmán Eszter). A képzelt beteg című előadás a legjobb színházi zenék közt szerepel (zeneszerző: Kovács Márton).
A Vígszínház és a Szputnyik Hajózási Társaság koprodukciója négy jelölést kapott: A revizor a legjobb előadások között szerepel (rendező: Bodó Viktor), Hegedűs D. Géza a férfi főszereplők között esélyes, de Balázs Júlia díszlete és Klaus von Heydenaber zenéje is versenyez.
A Katona József Színház Fényevők című produkcióját a legjobb előadások és a legjobb rendezések között is ott találjuk (rendező: Ascher Tamás), Jordán Adél női mellékszereplőként jelölt.
Pintér Béla Titkaink című drámája a legjobb új magyar dráma kategóriájában jelölt, a belőle készült produkció a legjobb előadások és a legjobb független színházi előadások között is nominált. Szintén a Szkéné Színházban játsszák a Forte Társulat Irtás című előadását (rendező: Horváth Csaba), ami a legjobb független színházi előadások között jelölt, Krisztik Csaba – megosztva a székesfehérvári Lear királyban nyújtott alakításáért – a legjobb férfi mellékszereplők között szerepel.
A Vádli Alkalmi Színházi Társulás, a Füge Produkció és a Szkéné Színház közös bemutatója, az I. Erzsébet négy jelölést kapott: esélyes a legjobb független színházi előadások között (rendező: Szikszai Rémusz), Fodor Tamás a férfi főszereplők, Kaszás Gergő a férfi mellékszereplők között esélyes, valamint jelölt az előadás jelmeze is (tervező: Kiss Julcsi).
Két jelölése van a drámaíró Székely Csabának: a Bányavíz és a Szeretik a banánt, elvtársak? című szövegei a legjobb új magyar dráma kategóriájában szerepelnek.
Két jelölést kapott a Budapest Bábszínház: a Boribon és Annipanni (rendező: Ellinger Edina) és a Tíz emelet boldogság (rendező: Kovács Petra Eszter) a legjobb gyerek- és ifjúsági előadások között szerepel, ahol a Kolibri Színház Doktor Proktor és a holdkaméleonok című produkciójával (rendező: Novák János) versenyeznek.
Két nominációt kapott a Kolozsvári Állami Magyar Színház Viktor, avagy a gyermekuralom című előadása: Albert Csilla a legjobb női mellékszereplő díjára jelölt, Dragoº Buhagiar díszlete is versenyez.
Két jelölése van a székesfehérvári Vörösmarty Színháznak: Krisztik Csaba már említett, megosztott jelölése mellett a Pillangó jelmezei is versenyeznek (tervező: Benedek Mari).
A legjobb zenés/szórakoztató előadás kategóriájában három előadás szerepel: a Centrál Színház Chicagója (rendező: Bozsik Yvette), a Kultúrbrigád és az Átrium Film-Színház koprodukciója, Az Őrült Nők Ketrece (rendező: Alföldi Róbert), továbbá az Orlai Produkció Római vakációja (rendező: Pelsőczy Réka).
A legjobb női főszereplők között találjuk Kováts Adélt (Platonov, Radnóti Színház), Lovas Rozit, aki egyben a legígéretesebb pályakezdők között is szerepel (A tanítónő, Miskolci Nemzeti Színház), a legjobb női mellékszereplők között jelölt Bozó Andrea (Bányavíz, Szkéné Színház).
A legjobb színházi zene díjára jelölt a szabadkai Kosztolányi Dezső Színház Az ember komédiája című előadásának zenéje (zeneszerző: Bakos Árpád). A legígéretesebb pályakezdők közé került Nagy Dániel Viktor és ifj. Vidnyánszky Attila. Különdíjra esélye a Szépművészeti Múzeumban bemutatott Ganymed Goes Europe projekt, a k2 Színház az állandó társulat megalapításáért, valamint Kulcsár Viktória a Jurányi Inkubátorház működtetéséért.
A listák a Színházi Kritikusok Céhe honlapján olvashatók.
Forrás: Színház.hu