A Ta Nea görög napilap beszámolója szerint a mindössze nyolc centiméteres boroskupa a görög főváros Kifisszia nevű elővárosában, egy, a klasszikus korból származó sírból került elő autóparkoló építése közben.
Az edényen a Periklész név olvasható öt másik korabeli athéni ember nevén kívül. A régészek feltételezik, hogy ők hatan egy közös mulatság során, életkoruk sorrendjében vésték rá nevüket a kupára.
A Ta Nea szerint a régészek "99 százalékban" biztosak abban, hogy az edényből a nagy hadvezér (is) ivott, mert szerepel a csészén bátyjának, Ariphronnak a neve is, Periklészé fölött, márpedig ez a név rendkívül ritka volt.
A fiatal Periklész, aki a húszas éveiben járhatott, megoszthatott társaival egy üveg bort, és az oldott hangulatban dönthettek úgy, ráírják a nevüket - mondta a lapnak Angelosz Matthaiou, a Görög Felirattani Társaság vezetője.
A régész szerint a társaság tagjai eléggé felönthettek a garatra, mert az, aki a Periklész nevet az edényre írta, hibát vétett, és kijavította - mondta a tudós. Galini Daszkalaki régész szerint a boroskupát egy hetedik, Drapetisz nevű személynek adhatták ajándékba, aki vagy a pohárnokként őket szolgáló rabszolga vagy a kocsma tulajdonosa lehetett.
A politikus, szónok és hadvezér Periklész (i.e. 495-429) neve összefonódik az ókori Athén aranykorával. A városállam legjelentősebb politikusaként, az athéni demokrácia egyik úttörőjeként tartják számon. Neki köszönhető, hogy Athén vezető szerepre tett szert az ókori Görögországban, és az ő nevéhez fűződnek az Akropolisz pompás építményei is. A Perkilész-kupát az Athéni Felirattani Múzeumban állítják ki ősztől.
Forrás: MTI