Mesebeli környezet, inspiráló kultúra, nemzetközi kapcsolatok. Magyar alkotók jártak Abu Dhabi-ban – most a Városligetben mutatják meg, mit hoztak magukkal.
Az Art Hub-nak köszönhetően számos élvonalbeli magyar művész töltött el egy-egy hónapot a művészeti szervezet berkeiben. Alkotásaikból és az Art Hub nemzetközi vendégművészeinek munkáiból augusztus 7. és 20. között az Art Moments művészeti fesztiválon a Városligeti Csónakázó-tó fölé épített 800 négyzetméteres szigetrendszeren tekinthető meg egy válogatás.Abu Dhabi az Egyesült Arab Emírségek, valamint az azonos nevű társemirátus fővárosa. Az ország középső, északi részén terül el, a Perzsa-öböl partvidékén. Itt működik a művészeti központ szervezete két helyszínen: az Abu Dhabi Art Hub a városban és attól néhányszáz kilométerre a sivatagban a Liwa Art Hub.
Az Art Hub helyi, a régióból származó és az országhatárokon túli vizuális művészeket összefogó szervezet. Összesen 40 ország 165 művésze vett már részt csereprogramjaikon másfél év alatt. A világ minden pontjáról egyéni alkotók és művész kollektívák részesültek szállásban, műhely- és eszközhasználatban, kiállítási lehetőségekben az Art Hub-nak köszönhetően. Az intézmény látogatói lehetőset kapnak kultúraközi tapasztalatcserére és tanulásra is a művészeti kurzusokon és a kerekasztal beszélgetések során.
A mentorprogram nemzetközi színtéren működik. Számos magyar alkotó töltött el egy-egy hónapot a művészeti központban az elmúlt két év során. Korodi Luca, Verebics Katalin, Verebics Ágnes, Visnyei Ilona, Takáts Márton, Szabó Ábel, Manajló András és az 1993 óta hazánkban élő és alkotó üzbég Adilov Alim is élvezte már az Art Hub vendégszeretetét.
A művészeti csereprogramról az Art Hub főasszisztensével, Eanne Kirah Albelda-val és az Art Hub egyik magyar vendégalkotójával, Verebics Katalin festőművésszel beszélgettünk.
Miért jött létre és mik az Art Hub céljai?
Eanne Kirah Albelda: Ahmed Al Yafei alapította a szervezetet, hogy a hazai és a világ minden pontjáról érkező művészeket tömörítse, helyet adjon az alkotómunkának és kiállításoknak. Célunk találkozási pontot biztosítani a művészeknek és a művészet szerelmeseinek. Kultúraközi művészeti csereprogramunkkal igyekszünk ösztönözni a nemzetközi művészeti párbeszédet. Hosszú távú célkitűzésünk felhívni a nemzetközi figyelmet a felpezsdülő művészeti életre Abu Dhabi-ban.
Hogy töltötte el a magyar alkotócsapat a csereprogram egy hónapját?
E.K.A.: A művészek a Magyar Művészeti Hónap keretében jártak nálunk. Először megismerkedtek tájainkkal, tradícióinkkal, kultúránkkal, hogy aztán ezeket az inspirációkat munkájuk során használják fel. Az alkotófolyamat részeként workshopokat tartottak felnőtteknek és gyerekeknek, de a tengerparton élőfestést is csináltak. Ittlétük végén kiállítás nyílt munkáikból.
Kati, hogy talált meg téged ez a felkérés és milyen tapasztalatokkal gazdagodtál?
Verebics Katalin: Egyszer csak kaptam egy telefont 2013 novemberében Velez Béla akkori Abu Dhabi konzul közvetítésével, hogy lenne lehetőségem Abu Dhabiban egy nemzetközi művészeti projektben részt venni. 2014. januárját már kint is töltöttem öt képzőművész kollégámmal. Egyhónapos alkotói munkán vehettem részt, és olyan hatalmas élményt jelentett, aminek a hatása a mai napig tart. Egy különleges és új világot láthattam ott, főként a sivatag szürreális jelensége vonzott be. Az ott töltött néhány nap biztosan kitörölhetetlen emlék és a lenyomata jó néhány munkámon folyamatosan jelentkezik. Ezek főleg kollázsok és kisebb méretű olajképek. Ottani attribútumokat, betűket, valamint az otthonról hozott gondolati és képi világomat egyesítve hoztam létre új munkákat. Négyheti képzőművészeti tevékenységemet többnek éreztem, mint egy átlagos, alkotással töltött négy hetet, mert nagyon progresszíven haladtam, az idő a többszörösének tűnt, mint a valóságban… Az alkotást utazások szakították meg, bejártuk Abu Dhabit, a grandiózus Mosque hatalmas élmény volt, de Dubaiba is eljutottunk. A legnagyobb élményt azonban nekem a Liwa Art Hub sivatagi környezete jelentette. Ezt nem is nagyon lehet elmesélni, látni kell.
Tudsz profitálni a lehetőségből utólag is?
V.K.: Mivel Abu Dhabiban most alakul es fejlődik a kortárs művészeti közeg, aminek talán a legnagyobb tere jelenleg az Art Hub, így itt találkoztunk művészetpártolókkal, helyi és külföldi, valaminz ott elő alkotókkal. Engem virtuálisan sokan megkerestek az ott bemutatott kiállítás után, és a mai napig tartom a kapcsolatot például egy, az Emirátusokban kiállító művésszel, aki Egyiptomba hívott egy művésztelepre alkotni és kiállítani. A kiállításunk nagyrészt ott készült képekből állt, de néhányat vittünk is magunkkal. Az Art Hub-ban rendezett kiállítás is sikeresen zárult: voltak eladások is.
Hogy látod a közeljövőt?
V.K.: Nemsokára megjelennek az Élet És Irodalomban a munkáim, ennek különösen örülök. Épp kollázsokon dolgozom, és van egy fotóanyagom Kölnben, amivel Perneczky Géza művészettörténész foglalkozik. Az egyik nagy felfedezésem ebben az évben egy különleges grafikai, de festészeti elemekkel kevert technika megtalálása volt. Terveim között szerepel itthoni es külföldi művészeti projektekben való részvétel. Számos alkalommal dolgoztam, dolgozom együtt restaurátorokkal is, amit nagyon szeretek. Várom az Art Moments fesztivált, a kiállításon sokunk munkái fognak visszaköszönni.