A NASA kutatóinak látványos felvételt sikerült készíteniük egy sarkvidéki olvadéktóról. A levegőből a sarkvidéki jég nyáron igen más képet mutat, mint télen.
Ezek a kék területek olvadéktavak, olyan régiók, ahol a hó megolvadt, és a gleccserek, valamint tengeri jég mélyebben fekvő pontjain összegyűlt. A NASA ER-2 repülőgépének digitális kamerája készítette ezt a felvételt július 16-án Alaszka délkeleti részén egy gleccseren kialakult olvadéktóról. A tó türkiz vizében jégdarabok lebegnek.
A fotó készültekor az ER-2 20 ezer méteres magasságban haladt. A kamera mellett fedélzetén helyet kapott a MABEL (Multiple Altimeter Beam Experimental Lidar) készülék is. A lézer magasságmérőt úgy tervezték, hogy mérni tudja a gleccserek, hegyek, erdők és más képződmények magasságát.
A 2014-es MABEL-kampányt részben az olvadéktavak és a nyári jég egyéb jellegzetességeinek mérésére indították el. A digitális kamera 3 másodpercenként készít felvételt, mindegyik kép egy 2,5 x 1,5 kilométeres területet ölel fel.
Számos kérdés maradt még megválaszolatlanul azzal kapcsolatban, hogy az olvadéktavak milyen hatással vannak a sarkvidéki jégolvadás mértékére. A víz sokkal több hőt nyel el, mint a jég és a hó, így amikor folyékony víz eme tömegei alakulnak ki a jég tetején, az megváltoztatja a hőegyensúlyt. A víz a napvilágnál felmelegszik, és gyorsíthatja a környező jég olvadását, így valószínűleg befolyásolja a Jeges-tenger jegének kiterjedését.