Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Történelmi legenda kel életre a Margitszigeten

Történelmi legenda kel életre a Margitszigeten

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2014. 08. 13.
Pünkösdi Örökség Ünnep – Élő hagyományok és közösségek a Skanzenben
2025-05-31 06:00:00

Június 8–9-én, vasárnap és hétfőn, immár 14. alkalommal rendezi meg a szentendrei Szabadtéri Néprajzi

Új regény segít megérteni a szülői elidegenítést
2025-05-30 19:00:00

Az Elvágyódás folytatásaként jelent meg Wagner Brigitta új regénye, az Elidegenítés. A kötet

Jubileumi gyermeknap a Gyimesekben
2025-05-30 13:00:00

Gyimesközéplok május 31-én igazi gyerekparadicsommá válik. A gyermeknap számtalan értékes programmal várja a

Class & Roll – A Quimby és a Danubia Zenekar közös koncertfilmje
2025-05-30 10:55:17

A Quimby és a Danubia Zenekar fél éven át készült a tavalyi Class&Roll koncertre, ahol a közönség a rock and

további bejegyzések a szerzőtől »

Az államalapítás ünnepének hétvégéjén, augusztus 22-én a Dózsa György parasztfelkelés legendája elevenedik meg a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon.

A Magyar Nemzeti Táncegyüttes tánckrónikája szuggesztív látomás a múltról, mely a Budapesti Nyári Fesztivál záró eseményeként kerül bemutatásra.

Fotó: Dusa Gábor

A nagyszabású dramatikus táncjátékkal a Magyar Nemzeti Táncegyüttes (volt Honvéd Táncszínház) a híres dálnoki nemesre, Dózsa Györgyre emlékezik halálának 500. évfordulóján.

Zsuráfszky Zoltán Kossuth-díjas koreográfus, az együttes művészeti vezetője Székely Dózsa György címmel látványos és magával ragadó táncjátékot álmodott színpadra, mely megújult formában a határon túli (Temesvár, Sepsiszentgyörgy, Kolozsvár) és a nyíregyházi, szekszárdi bemutatókat követően a turné-sorozat zárásaként augusztus 22-én 20 órától a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon lesz látható.

Fotó: Dusa Gábor

A rendező-koreográfus szerint az utókornak nem tiszte megítélni az elmúlt fél évezred során sok indulatot és vitát kiváltó Dózsa személyét és tetteit, ezért a történelmi forrásokon alapuló táncjátékban elsősorban a szerelmes férfit, a mélyen vallásos katonát és a vívódó embert igyekeznek bemutatni. „Dózsa György történelmünk talán egyik legtragikusabb sorsú lázadója, aki éppen 500 évvel ezelőtt égette lelkünkbe jelképpé magasztosult tüzes trónját. Számos nagy művészünket megihlette az évszázadok során: Erkel operát, Székely János és Illyés Gyula drámát írt róla, Petőfi, Ady, Sinka István, Juhász Gyula versbe, Csoóri, Sára és Kósa filmre írta, Derkovits fába faragta, Szervátiusz vasba öntötte. Mi sajátos eszközeinkkel: népzenei ihletésű zenékkel, néptáncon alapuló virtuóz és lírai táncokkal emlékezünk meg róla” – nyilatkozta Zsuráfszky Zoltán.

Fotó: Dusa Gábor

A címszerepben a népszerű énekes-színész, Novák Péter lép színre, aki a magyar népi hagyományokat kiválóan ismerő és közvetítő táncos előadó. További főbb szerepekben Eredics-Fekete Zsuzsanna, Oberfrank Pál és Valach Gábor látható. Közreműködnek a Magyar Nemzeti Táncegyüttes táncosai és zenekara, a Vasas Művészegyüttes valamint felvételről Szarka Tamás (Ghymes együttes), aki a tánckrónika zeneszerzője és dalszövegírója. Az előadás díszletét Tóth Kázmér, a jelmezt a táncjáték írója, Vincze Zsuzsa tervezte. Tánczenei szerkesztő Makó Péter (Csík zenekar), rendező-koreográfus Zsuráfszky Zoltán.

Bővebb információ és online jegyvásárlás itt.

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Novák Péter Tánc Margitszigeti Szabadtéri Szinpad 11. Budapesti Nyári Fesztivál

Ajánlott bejegyzések:

  • Pünkösdi Örökség Ünnep – Élő hagyományok és közösségek a Skanzenben Pünkösdi Örökség Ünnep – Élő hagyományok és közösségek a Skanzenben
  • Kárpát-medencei népek élő hagyománya a Zeneakadémián Kárpát-medencei népek élő hagyománya a Zeneakadémián
  • Az INOTA idén nyáron ismét fesztiválként tér vissza Az INOTA idén nyáron ismét fesztiválként tér vissza
  • Közép-Európa Táncszínház - Maciej Kuźmiński - Négy évszak Közép-Európa Táncszínház - Maciej Kuźmiński - Négy évszak
  • Imádja a táncot? Akkor Miskolcon a helye! Imádja a táncot? Akkor Miskolcon a helye!

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr107936806

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard