Tom Stoppard Rosencrantz és Guildenstern halott című darabját láthatjuk a Szkéné Színházban. A Vádli Alkalmi Színházi Társulás, a Szkéné és a Füge közös előadását szeptember 18-19-én mutatják be.
A színház halála az unalom, mondják – az unalom ellentéte pedig az izgalom. Tom Stoppard nem fordulatos történetekkel, sokkoló hatáselemekkel izgatja fel a közönséget. Drámaírói rendkívülisége abban áll, hogy szinte egyedülálló módon képes szellemi izgalmat gerjeszteni szövegeivel a színpadon és a nézőtéren.
A Rosencrantz és Guildenstern halott című színpadi művében is alig van elmesélhető akciósor, hőseink viszonylag passzívan igyekeznek tisztába jönni és megküzdeni helyzetükkel. A töprengés-dramaturgia talán a legjobb jelző e színdarabra, a filozófiai mélységekbe bucskázó bohózat és magas művészettel kacérkodó nyelvi akrobatika Stoppard drámájának különlegessége.
Tom Stoppard igen gazdag drámaírói munkásságának máig legsikeresebb darabja a Rosencrantz és Guildenstern halott, a Shakespeare Hamletjébe oltott abszurd komédia. Főhőseink megpróbálnak mellékszereplőként bolyongani egy igen szerteágazó és csapdákkal teli világban, a Hamlet történetében, megpróbálnak értelmet keresni a jelenlétüknek, a létüknek.
„Biztosan volt egy pont, amikor dönthettünk volna máshogy is” – ez a mondat későn hangzik el, mellékszereplők maradnak egy eleve elrendeltnek látszó világban, a történetük „meg van írva” és bármennyit kínlódnak és töprengenek, képtelenek máshogyan dönteni és cselekedni, mint ahogy az „eleve elrendeltetett”.
Ránk hasonlítanak, egyszerű hétköznapi emberekre, akik csak tengődünk a hatalmasok által megfogalmazott és elrendelt világban, és fogalmunk sincs mikor és hol, kik és miért döntöttek helyettünk az életünkről. Szimpatikusak, viccesek, töketlenek és tehetetlenek. Esélytelenek. Ahogy mi is a szánalmas próbálkozásunkkal, hogy értelmet adjunk a kis szürke, nyomorúságos életünknek.
Nálunk is többen bemutatták már ezt a darabot, például 10 évvel ezelőtt, 1994-ben, a Katona József Színház – Kamra, Máté Gábor rendezésében. De szintén itt játszották már Stoppard másik népszerű, Árkádia című drámáját is.
Szikszai Rémusz legutóbbi Szkénébeli, I. Erzsébet c. rendezését a bemutató óta házzal játssza a színház. Fodor Tamás a legjobb férfi főszereplő, Kaszás Gergő pedig a legjobb férfi mellékszereplőnek járó díjat kapta az idei Pécsi Országos Színházi Találkozón az I. Erzsébet című előadásban nyújtott alakításukért. Az idei Színikritikusok Díjátadóján pedig további két kategóriában: a legjobb független előadás és a legjobb jelmez (Kiss Julcsi) jelölték az előadást.
Tom Stoppard: Rosencrantz és Guildenstern halottA Vádli Alkalmi Színházi Társulás, a Szkéné és a Füge közös előadása
Fordította: Vas István
Shakespeare részletek: Arany János
Helyszín: Szkéné Színház
Bemutató: 2014. szeptember 18 – 19. 19:00
További előadás: október 3. 19:00
További információk és jegyvásárlás itt.