Egy kutatócsapat a tengerfenék vizsgálata közben felvételt készített egy ritka mélytengeri polipfajról.
A Nautilus Live expedíció legénysége augusztusban, a Karib-tenger és a Mexikói-öböl tengerfenéki topográfiájának feltérképezése közben váratlan vendégbe botlott tengeralattjárójára felszerelt kamerájával: egy Dumbó polipba.A Dumbó polip (Grimpoteuthis) ritka látvány, mivel általában nagyobb mélységben él, mint a többi polipfaj, jellemzően 3-4 ezer méteren. A szeme mellett elhelyezkedő, két nagy fülre hasonlító uszonyáról a Disney elefántja után elnevezett polipfaj egyszerűen csak megjelent a kamera előtt, a kutatók nagy meglepetésére és örömére.
A felvételen is látható lézeres letapogatással megállapították, hogy a lábasfejű majdnem egy méter hosszú, jóval nagyobb fajtársainál, amelyek általában 30 centiméteresre nőnek meg.
A Nautilus Live kutatói megjegyezték, ez a polipfaj gyakran csak sodródik - ahogy a felvételen is látszik -, esernyőszerű formát felöltve. Úgy vélik, ezt a pózt veszi fel táplálkozáshoz, bár azt nem tudják, pontosan milyen táplálékszerző stratégiával él.
A Dumbó polipok többsége ideje nagy részét általában a tengerfenéken pihenve tölti, messze az emberkéz alkotta mesterséges szemektől.
Forrás: MTI