A Szabadtéri Néprajzi Múzeummal együttműködve, széles körű összefogással idén először rendezi meg a Hagyományok Háza a Kárpát-medencei Táncházzenészek Találkozóját ezen a hétvégén.
A szeptember 5-i zártkörű szakmai nap után 6-án, szombaton a nagyközönséget is várják a Szentendrei skanzen tíz portáján, ahol a több mint 40 éve működő táncházmozgalom legkiválóbb zenekarai húzzák majd a talpalávalót.
A Találkozóhoz a kilenc éve Gyimesben működő Erdélyi Táncházzenészek Találkozója adta a mintát. Célja, hogy lehetőséget biztosítson a táncházzenészek nagy családjának a kötetlen, baráti együttlétre, az ismerkedésre, a szakmai problémák megvitatására, a nagyközönséggel való találkozásra. A rendezvény szeptember 5-i szakmai programjára népzenészek, hazai és határon túli magyar és nemzetiségi zenekarok, szóló hangszeresek, énekesek jelentkeztek. A programra jelentkező népzenészek portfólióval, zenekari fotóval, rider vagy hangfelvétel készítésével kapcsolatban kaphatnak segítséget, mindemellett mesterkurzusokon, kerekasztal beszélgetéseken, szakmai előadásokon vehetnek részt a szakmai nap során.
A pénteki zártkörű szakmai nap után, szeptember 6-án, szombaton a nagyközönség is részese lehet a több mint 40 éve működő táncházmozgalom legnépszerűbb zenekarai, hangszeres szólistái közreműködésével létrejövő egész napos zenés forgatagnak. A Szabadtéri Múzeum Észak-magyarországi falu és Felföldi mezőváros tájegységeinek portáin a folyamatosan szóló népzene mellett találkozhatnak majd budatelki, dél-alföldi, moldvai és gömöri hagyományőrző mesterekkel is. Lesznek továbbá gyermek és családi programok, kézműves-foglalkozások, játék és tánctanítás, mesemondás, énektanítás és hangszerbemutató, vásártér, hangszerkészítők bemutatója és vására, hangszer- és zenész-portré kiállítás. A Találkozót a részt vevő zenészek, zenekarok és a hozzájuk csatlakozó hagyományőrző mesterek gálaműsora zárja este 7 órától az Amfiteátrumban.
Az I Kárpát-medencei Táncházzenészek Találkozójának fővédnöke: Dr. Áder János Magyarország köztársasági elnöke.
A program a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával valósul meg.
Az I. Kárpát-medencei Táncházzenészek Találkozója együttműködő partnerei:
Fonó Budai Zeneház, Hagyományok Háza, Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Népzene Tanszék, Magyar Hangszerkészítő Céhek és Egyesületek Szövetsége, Muharay Elemér Népművészeti Szövetség, Népművészeti Egyesületek Szövetsége, Szabadtéri Néprajzi Múzeum, Táncház Egyesület
A találkozó meghívott zenekarai:Békés Banda és Csonka Ferenc, Dűvő együttes, Fonó zenekar, Heveder együttes, Khamoro Budapest Band, Karaván Família, Kolo együttes, Magyar Tekerőzenekar, Magyar Dudazenekar, Méta együttes, Michal Noga és zenekara, Rév zenekar, Szalonna és bandája, Szigony együttes, Tatros együttes, Téka együttes, Tükrös zenekar, Üsztürü zenekar, Vujicsics együttes
További információk a Szentendrei Skanzen és a Hagyományok Háza honlapján.