A Tisza-parti város hetven éve befejeződött, második világháborús amerikai bombázásáról nyílt kiállítás szerdán a Móra Ferenc Múzeumban.
A tárlat nem csak az áldozatoknak állít emléket, de a jövő békéjét is szolgálja - mondta a megnyitón Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára.A kiállítás látogatói a lebombázott szegedi épületek, közterületek fotóit látva, az áldozatok között ismert szegedi családok tagjainak neveit olvasva érveket gyűjthetnek ahhoz, a háború miért nem megoldás semmire, s miért mindig a békét kell szolgálni - fogalmazott a kereszténydemokrata politikus.
Haág Zalán önkormányzati képviselő, a KDNP szegedi elnöke elmondta, hogy 1944. június 2-től szeptemberig hat légitámadás érte a várost, az angolszász repülők bombái 146 ember életét oltották ki és nagyon sokan megsérültek. Hetven esztendeje bombatámadás rombolta le a város 1858 óta álló vasúti hídját - amely a mai napig nem épült újjá -, és találatot kapott többek között a Móra Ferenc Múzeum épülete is.
A bombázások okozta károkat a légoltalmi szolgálat csaknem ezer munkatársa és több száz önkéntese igyekezett mérsékelni - tette hozzá a politikus.
A Kultúrpalota egyik földszinti termében november elejéig látható a lebombázott vasúti híd egyik síndarabja, melyet a Tiszából emeltek ki, emellett több tárgyi emlék is szemlélteti a pusztításokat. Bemutatják egy lezuhant amerikai repülőgép darabjait, valamint a veszteségeket szemléltető, megrendítő fotósorozatot, tablókat is.
Forrás: Hirado.hu