A Battersea Power Stationben forgatott Alfred Hitchcock, itt készült az egyik Batman-film, és a Pink Floyd egyik legendás lemezének borítóján is ez az épület látható. A munkálatok után azonban kétessé válhat az épület további sorsa.
Az épületet biztosan sokan ismerik, bár azt kevesen tudják, hogy a négy hatalmas kéményéről ismert épület egy hőerőmű volt. 1930-ban tervezte a híres brit építés, Sir George Gilbert Scott. A megbízást azért kapta, mert a sok kis erőmű után szükség volt egységesebb, hatékonyabb, nagy erőművekre a brit ipar igényeinek kiszolgálásához. A hőerőmű első szakasza az első két kéménnyel 1939-re készült el. 1948-ban államosították a brit energiaipart, és a hőerőmű harmadik és negyedik kéménye már az államosított hálózatnak termelte az áramot. Elkészülte után Európa legnagyobb téglaépülete lett.
Belülről sem volt akármilyen ez a pazar épület. A vezérlőterem padlója carrarai márványból készült, az épület belső kialakítása az art deco stílus remekműve. 1980-ban emlékművé nyilvánították, három évvel később bezárták az erőművet, és pályázatot írtak ki az épület hasznosítására. A pályázat nyertese egy Disneylend-szerű szórakoztatóparkot akart itt létrehozni 34 millió fontos költséggel. A munkálatok el is kezdődtek, a tetőt lebontották, az épület állaga romlásnak indult. A konzorcium a költségek növekedése miatt 1989-ben félbehagyta a munkát. 1993-ra a konzorcium adósságai 70 millió fontra rúgtak, a teljes csődtől egy hongkongi ingatlanfejlesztési cég mentette meg őket, felvásárolva az adósságot.
Eközben megalakult a Battersea Erőmű Közösségi Csoport, hogy elmondhassák, szerintük mit kellene tenni az erőművel, és környékével, nem mintha valaki is hallgatott volna rájuk. Eközben egymást érték a csődök és a botrányok. A különböző lobbicsoportok újabb és újabb nagyszabású terveket vizionáltak.
2012-ben aztán hivatalosan is bejelentették, hogy a csődgondnokként tevékenykedő E&Y megállapodott egy malajziai tulajdonú csoporttal, mely vállalkozott arra, hogy az önkormányzat által 2011-ben jóváhagyott tervek szerint műemléki jellegét megőrizve helyrehozza az épületet, és továbbfejleszti a környéket, ahol lakóházak, irodák, kulturális létesítmények, szórakozóhelyek, éttermek lesznek. A terület közvetlenül kapcsolódik majd a gyönyörű Battersea-parkhoz, a Temze partján pedig egy sétányt építenek ki. A megújuló terület pedig egy új metróállomással is kapcsolódik majd a Northern Line-hoz. A fejlesztés első szakasza 2017-re zárul le. A metró várhatóan 2020-ra ér majd el idáig. Ezzel valószínűleg végre megnyugtatóan rendeződik a hányatott sorsú erőmű jövője, és persze az ikonikus kémények is ismét a helyükre kerülnek.
Talán ezeknek a hatalmas kéményeknek és az épület sziluettjének is köszönhető, hogy az erőmű létrejötte után rögtön a filmesek kedvence lett, és számtalanszor feltűnt a vásznon. Első megjelenése 1936-ra tehető, amikor Alfred Hitchcock Szabotázs című filmjében villant fel, ekkor még csak két kéménnyel. 2008-ban a Batman - A sötét lovag című részét forgatták itt. Számos tévéműsor és zenei klip is használta díszletként. Igazi világhírét azonban a Pink Floyd 1977-es albuma, az Animals hozta meg, melyen az erőmű látható, felette egy hatalmas, felfújható, rózsaszín malac lebeg. Az album bemutatója is az erőműben volt. Most mindenki abban reménykedik, hogy ezúttal nem kell csalódni, és végre valóra válnak a Battersea erőmű és környéke komplex megújulásához fűzött remények.
Forrás: Hirado.hu