Az amerikai fejlesztésű MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN) a várakozások szerint szeptember 21-én áll pályára, míg szeptember 24-én az indiai MOM (Mars Orbiter Mission) is megérkezik.
A Siding Spring űrvándor október 19-én közelíti meg a bolygót, a MAVEN ekkor felhagy az üzembe helyezési fázissal és inkább szemügyre veszi az elhaladót, illetve a bolygó felső atmoszféráját. Bár az esemény következményeként nem számítanak túl sok porra, elővigyázatosságként az irányítók kikapcsolják majd a nem létfontosságú műszereket, és a napelemeket is a lehetséges porfelhővel szemben, élükre állítják. Az űrszonda az üstökös közeli elhaladásakor 20 percet éppen a Mars mögött fog tölteni.
A MAVEN egyik legfontosabb feladata megállapítani, a marsi légkör miként változott a bolygó 4,5 milliárd éves története folyamán. Már több NASA-szonda talált bizonyítékokat arra, hogy valamikor víz folyt a felszínen, amihez viszont vaskosabb légkörre volt szükség. A kutatók így leginkább arra kíváncsiak, miért és hogyan vált ritkásabbá az atmoszféra.
A MAVEN a tervek szerint legalább egy földi évet vizsgálódik, de az üzemanyag takarékos használatával egy évtizedig is funkcionálhat, vagyis elég hosszú ideig ahhoz, hogy a kutatók majdnem egy teljes napcikluson át figyelemmel követhessék a légkör változását.
Az Indiai Űrkutatási Szervezet (ISRO) MOM-szondája az első indiai misszió a Marsnál. Feladata a tünékeny metán kutatása a marsi légkörben orbitális pályáról. Az évek folyamán számos keringő és felszíni egység mutatta ki különböző mennyiségben a gázt, amelyet biológiai és nem biológiai folyamatok is előállíthatnak.
A MOM a várakozások szerint 6-10 hónapot tölt majd a Marsnál, öt műszerrel veszi szemügyre. Az ISRO augusztus 30-i Facebook-bejegyzése szerint a szonda és készülékei kitűnő állapotban vannak.
A misszió egyik legnagyobb kihívása a folyékony üzemanyagú hajtómű begyújtása lesz közel 300 nap tétlenség után, hogy a szonda pályára állhasson. Médiainformációk szerint az ISRO szeptember 22-re tervez egy tesztbegyújtást.
Amennyiben minden jól megy, és a szonda pályára áll, India lesz a negyedik ország a bolygó körül a Szovjetunió, az Egyesült Államok és az Európai Űrügynökség után.
Forrás: Hirado.hu