A Peru déli partvidékén elterülő Pisco-Ica régió ma sivatag, de több mint 16 millió évvel ezelőtt víz borította, és egy mára kihalt delfincsalád otthonául szolgált.
A sivatag igazi kincsesbánya a tengeri kövületeket keresőknek. A paleontológusok megkövesedett szilát hordozó bálnákat, óriási ragadozó ámbráscetet és egy rozmárra emlékeztető delfint is felfedeztek már itt.Az új leletek három delfin maradványait ölelik fel a squalodelphinidae családból, kettőnek igen jó állapotban maradt fenn a koponyája. A tüzetes csontvázelemzés azt sugallja, ezek a delfinek nemcsak hogy új fajhoz tartoznak, hanem az Indusban és a Gangeszben élő, veszélyeztetett dél-ázsiai folyami delfinek rokonai. „Minőségük alapján a fosszíliák eme ritka delfincsalád legjobb állapotban fennmaradt tagjai közé számítanak” – mondja Olivier Lambert, a vizsgálat vezetője.
A folyami delfinek igen szokatlanok. Más delfinekkel ellentétben iszapos, édes vizű folyókban és tölcsértorkolatokban élnek, hosszú, keskeny, fogakkal tűzdelt csőrük, gyengén látó, apró szemük van – mondja Jonathan Geisler anatómus, aki nem vett részt a kutatásban. A három kövület a jelek szerint más folyami delfinekkel – többek között az Amazonasban és Jangcéban élőkkel – nem árulkodik rokoni kapcsolatról.
A kutatók hosszú ideje igyekeznek feltárni, hogyan illeszkednek a folyami delfinek a családfára. A leletek segítenek választ találni a kérdésre, már ami a dél-ázsiai folyami delfineket illeti. Geisler szerint alaposabban vizsgálhatják velük ezt az alig ismert, kihalt családot, amelynek megismerése hozzásegíthet a furcsa, élő leszármazottak elhelyezéséhez az evolúciós családfán.
Más squalodelphinidae leleteket is kiástak már Argentínában, Franciaországban, Olaszországban, illetve az Egyesült Államok keleti partvidékén, de összességében eme közepes méretű delfinek maradványai ritkák. A fogas cetek, disznódelfinek és delfinek modern családjai a korai miocénben – mintegy 20-24 millió éve - váltak szét, ennélfogva minden eme időszakból származó tengeri lelet nagyon értékes – mondja Geisler.
Az új, kihalt faj a Huaridelphis raimondii nevet kapta, a nemet az Andok déli-középső és Peru part menti részén valamikor élt (Kr. u. 500-1000) huari kultúra, illetve a delfin latin elnevezése (delphis) után nevezték el, míg a fajnév az olasz Antonio Raimondinak állít emléket, aki bálnakövületeket tárt fel Peruban.
A Pisco-Ica sivatag gazdag leleteiből ítélve a paleontológusok más squalodelphinidae-maradványokra is bukkanhatnak errefelé – mondja Giovanni Bianucci, a vizsgálat társszerzője.
A kutatást a Vertebrate Paleontology folyóirat közölte.
Forrás: MTI