A homoszexualitása miatt meghurcolt Alan Turing életét feldolgozó filmdráma, a The Imitation Game nyerte el vasárnap a Torontói Filmfesztivál közönségétől a mustra fődíját.
A The Imitation Game a modern számítógépes technológia brit úttörőjének életét ábrázolja. A matematikai zsenit Benedict Cumberbatch, a Sötétségben - Star Trek és a Sherlock-filmek sztárja alakítja, a kódfejtő közeli barátját és munkatársát, Joan Clarke-ot Keira Knightley játssza.A legjobb filmnek járó Grolsch Közönségdíjat a film rendezője, Morten Tyldum nevében a film kanadai forgalmazóját képviselő Noah Segal vette át vasárnap a torontói gálán. Segal csupán ennyit mondott: "fincsi, remek". Egy néző ugyanis éppen így jellemezte Cumberbatch játékát a vetítés utáni közönségtalálkozón. Turing zsenialitása jelentősen hozzájárult, hogy sikerült megfejteni a németek háborús titkosító kódját, az Enigmát, egyes becslések szerint kódfejtő gépe két évvel rövidítette le a háborút és rengeteg életet megmentett.
A homoszexualitása miatt később meghurcolt és kényszergyógykezelt tudós 41 esztendősen 1954-ben hunyt el tisztázatlan körülmények között ciánmérgezésben. Néhány éve az akkori brit kormányfő, Gordon Brown nyilvánosan bocsánatot kért az egykori bánásmódért, amelyben Turingnak része volt, és amely feltehetőleg öngyilkosságához vezetett.
Cumberbatch a filmfesztiválon elmondta: gondolkodás nélkül mondott igent a szerepre. A 38 esztendős színész hangsúlyozta, hogy nagy teher és felelősség Turing szerepe. "Rendkívüli ember volt, elég szomorú és bizarr, hogy mennyire nem ismerjük a munkássága eredményeit" - fűzte hozzá. "Úgy vélem, a drámai elemek kombinációja, Morten Tyldum nagyszerű rendezése, plusz Benedict Cumberbatch igazán elismerésre méltó játéka miatt tetszett a The Imitation Game a nézőknek" - foglalta össze Cameron Bailey, a fesztivál művészeti igazgatója.
A torontói filmfesztiválon nincs szakmai zsűri, a filmekről a nézők szavaznak. A mustra közönségdíja azonban több alkalommal olyan filmet tüntetett ki, amely később elnyerte a legjobb film Oscar-díját is, mint a Gettómilliomos vagy tavaly a 12 év rabszolgaság.
A nézők ítélete alapján a második helyet Isabel Coixet filmje, a Learning to Drive kapta. A produkció egy frissen elvált manhattani írónőről szól - Patricia Clarkson alakításában -, aki egy szikh gépjárművezető-oktatótól - Ben Kingsleytől - vesz leckéket. A harmadik legtöbb szavazatot gyűjtő alkotás a St. Vincent lett Bill Murray főszereplésével. A filmmustra főleg horrorokat és szokatlan produkciókat felvonultató Midnight Madness programjának közönségdíját a What We Do in the Shadows című áldokumentumfilm nyerte el, amely egy új-zélandi elővárosban élő vámpírokról szól. "Arra szerettem volna felhasználni ezt a fórumot, hogy egy komolyabb problémára hívjam fel a figyelmet: a vámpírvadászat gyomorforgató sportjára" - közölte a film társrendezője és színésze, Jemaine Clement.
A legjobb dokumentumfilm közönségdíját a Beats of the Antonov kapta. A film stábja szudáni menekültek útját követte, akik a Kék-Nílustól és a Nuba hegységből indultak útnak.
Az 1976-ban alapított Torontói Filmfesztivál a világ egyik legtekintélyesebb filmes seregszemléjévé vált az elmúlt közel négy évtized alatt. Gyakran nevezik az Oscar előszobájának, mivel számos olyan alkotást vetítenek, amelyek később fontos szerephez jutnak a hollywoodi díjszezonban. Emellett a nemzetközi filmek számára is jó ugródeszkát jelent a mustra a tengerentúli forgalmazáshoz. Idén különösen sok forgalmazói szerződést hoztak tető alá a mustra alatt. Több mint negyven film eladását jelentették be, ebből két tucatnyit vásároltak amerikai forgalmazók.
Forrás: Hirado.hu