Feltárni, felidézni, felforgatni, újragondolni, átértelmezni, másként látni a várost – ezen gondolatok köré szerveződik az idén kilencedik alkalommal megrendezett budapesti PLACCC Fesztivál 2014.
A programsorozatot szeptember 23-28. között tartják a főváros különböző közterein (a belvárosban, illetve Csepelen), ahol hazai és nemzetközi alkotócsoportok bukkannak fel az adott helyszínekhez kapcsolódó, azokra reflektáló alkotásokkal, előadásokkal, installációkkal.
A fesztivál célja a szervezők szerint az hogy gondoljuk újra, amit Budapestről tudunk: fedezzünk fel új részleteket, és találjunk új kapcsolatokat a minket körülvevő terekkel, ne csak éljünk e terekben, hanem éljük is meg őket. Ennek jegyében évről évre olyan ideiglenes alkotásokat is bemutatnak, amelyek akár hosszabb távon is a választott helyszínen maradhatnak.
A PLACCC 2014 programkínálatában színházi és táncelőadások, valamint köztéri építészeti-képzőművészeti installáció és design-akció is szerepel. Két külföldi projektet mutatnak be; a fesztiválra fiatal magyar alkotókat is meghívtak: a színház területen dolgozó 011 Alkotócsoportot, a Studio Nomad építészkollektívát, valamint a Noppa tervezőcsapatot - utóbbi kifejezetten a PLACCC felkérésére készül helyszínspecifikus alkotásokkal.Benjamin Vandewalle Birdwatching 4x4 című előadásának közönsége egy különleges, mozgó nézőtérről figyelheti a flamand koreográfus köztéri táncelőadását. A 011-es Alkotócsoport tagjai egy disztopikus világba kalauzolják nézőiket, amelyben az állampolgári döntés és választás lehetősége kérdőjeleződik meg. A holland színházi rendezőt, Lotte van den Berget Building Conversation című sorozatában az emberek közti kommunikáció érdekli – az, hogy miként tudunk egyéni és közös sorsunkról beszélni.
A Studio Nomad csoport Check-Point című installációja a városi ember térhasználati viselkedését elemzi – egy olyan rendszert hoznak létre, amely új útvonalat jelöl ki a megszokott városi térben. A cseh és magyar művészek közreműködésével megvalósuló Szubjektív Csepel részeként egy üresen álló csepeli bolthelyiség válik pop-up galériává, a Noppa-csoport pedig ember nagyságú térképjelölővel készül, melynek segítségével Budapestet valósidejű térképként élhetjük meg.
A programot két kisebb kísérőesemény egészíti ki: a Petőfi Irodalmi Múzeummal együttműködésben a Rombusz Terasz keszon-bárjában hang-installáció készül Esterházy, Kőrösi és Szakonyi szövegekből, emellett egy kertmozis vetítést tervezünk a Váli utcában, amely a 2012-ben megkezdett Fix Sarok projekt folytatása.
Idén is fontos a közönség közvetlen részvétele a produkciókban – mi mozgunk és minket mozgatnak. A PLACCC 2014-ben is ezekről a kapcsolatokról szól a nézők és alkotók, a terek és az egyének között. A reflektív város nemcsak önmagát mutatja újabb fénytörésekben – hanem a nézőit is.
További információk a programokról a rendezvény honlapján és Facebook oldalán.