Kezdetét vette a világ legnagyobb népünnepélyeként számon tartott sörfesztiválja. Az első hordó sört a hagyományoknak megfelelően a müncheni főpolgármester, az első korsó sört pedig a bajor miniszterelnök kapta a Terézia-réten.
A sörfesztivál eredete egy esküvőre nyúlik vissza: Lajos bajor trónörökös (a későbbi I. Lajos király) 1810. október 12-én vette feleségül Terézia szász-hildburghauseni hercegnőt, és a menyegző alkalmából lóversenyt rendeztek az újonnan épült versenypályán a város kapui előtti Terézia-réten, ahol az uralkodócsalád étellel, itallal is megvendégelte az ünnepségek részvevőit.
Az Oktoberfestet 1819-ben nyilvánították évente tartandó népünnepélynek, idővel azonban a kezdetét előrehozták a kevésbé hűvös szeptemberre. A sör müncheni ünnepe háborúk és járványok miatt eddig 24-szer maradt el, az idei így a 181. fesztivál. A rendezvény népszerűsége az 1880-as évektől ugrott meg igazán, amikor bevezették az elektromos világítást, és a sült kolbász mellett grillcsirkét is árusítani kezdtek.
A megnyitó ünnepség forgatókönyvét 1950-ben rögzítették, azóta minden évben a müncheni főpolgármester csapolja meg az első hordót, és a bajor miniszterelnöknek tölti tele az első korsót. Reiter hét ütéssel tudta csapra verni az első hordót, a rekordot elődje két ütéssel tartja. Ezzel kapcsolatban az új polgármester megjegyezte, hogy pályája elején Christian Ude csak hét csapással tudta csak csapra verni az első hordót.
Forrás: Hirado.hu