A Magyarországot ért légitámadásokról nyílik tárlat október közepén a hódmezővásárhelyi Emlékpontban. A időszaki kiállítás látogatói a korabeli fotók mellett számos személyes tárgyat is láthatnak majd.
Hetven évvel ezelőtt, 1944 kora nyarán - a normandiai partraszállás előkészítése, illetve a német háborús gépezet felmorzsolása végett - az angolszász légierő bombázásainak egyik kiemelt célpontjává vált Magyarország - mondta Árva László, a közgyűjtemény szakmai főtanácsadója a tárlatról rendezett sajtótájékoztatón.A bombázások története a széles nyilvánosság és különösen az ifjúság előtt kevésbé ismert. Ezen kíván változtatni az Emlékpont a Magyar Roncskutatók Egyesülete, a Hadtörténeti Intézet és a Szolnoki Repülőmúzeum közreműködésével összeállított időszaki tárlatával - tette hozzá.
Oláh András Pál történész, a tárlat kurátora felidézte, hogy Magyarország stratégiai bombázása 1944. április 3-án egy Budapest ellen végrehajtott légicsapással kezdődött el, és egészen 1945. március 26-áig tartott. Az okozott pusztítás nagyságrendjére jellemző, hogy a Szegedet ért hat angolszász légicsapás okozta károkat 126 millió pengőre becsülték, ami a város akkori költségvetésének tízszerese volt. A mai Magyarország területe fölött mintegy háromszáz angolszász gépet lőttek le.
A tárlat anyagának jelentős része a megtalált roncsokból származik. A kiállításon láthatók lesznek második világháborús amerikai repülőgépmotor-, padló- és szárnylemezdarabok, egy B-17-es bombázó futóműszára, valamint egy Ácsteszér határában lezuhant B-24-es Liberator alumínium alkatrészeiből készült répaszecskázó is - közölte a kutató.
Forrás: Hirado.hu