Jégkorszakbeli ősbölény maradványaira bukkantak a szegedi szuperlézerközpont építkezésénél. A markolós már szerzett tapasztalatokat régészeti ásatásokon, így rögtön leállt a munkával, amint előkerültek a maradványok.
Sümegi Pál, a Szegedi Tudományegyetem földtani és őslénytani tanszékének vezetője az M1 Ma reggel című műsorában elmondta: egy rendkívül ritka leletről van szó, az építkezéseken általában észre sem veszik az ilyen csontokat. Szerencsére azonban a központ építésénél dolgozó markolós már vett részt régészeti ásatáson, és mihelyt a lelet a felszínre került, leállt a munkával, és értesítették a múzeumot.A csontok egy része még eredeti rétegtani helyzetben volt. Két agyagréteg között, dunai, folyóvízi rétegsorban találtak rájuk, így koruk is pontosan behatárolható: nagyjából százezer évesek. Ez egy felmelegedési időszaknak a vége és egy lehűlésinek a kezdete – tette hozzá a szakember.
Az állat feltehetőleg a folyóba fulladt, és a víz kivetette a fövenyre - valószínűsítette.
A szakemberek által kiemelt ősbölényleletek egyébként nagyon ritkák, többnyire építkezéseken, illetve a dunai hordalékban találnak csontokat.
Forrás: MTI