Meghalt a híres-hírhedt Mitford nővérek utolsó, legfiatalabb tagja, Deborah, Devonshire hercegének 94 éves özvegye, a brit felső tízezer egyik legismertebb alakja.
Míg egyetlen fiútestvére a brit arisztokrácia esetében megszokott neveltetésben részesült, addig Redesdale második lordjának hat lánya otthon nevelkedett Oxfordshire-ben. A szülői házban nőttek fel, ahol a másokat mélységesen lenéző apa alig fogadott látogatókat.A lányok kalandos élete számos könyv és film témájául szolgált, The Mitford Girls (A Mitford lányok) címmel musical is készült róluk.
A legidősebb lány, Nancy (1910-1973) íróként szerzett hírnevet. A másodszülött Pamela (1907-1994) volt az egyetlen, aki csöndes, vidéki életet élt. Annál többet lehetett hallani viszont Dianáról (1910-2003), aki a brit fasiszták vezéréhez, Oswald Mosleyhez ment feleségül, valamint a nácikkal nemcsak hogy kokettáló, hanem nyíltan szimpatizáló és emiatt Németországba költöző húgáról, Unityről (1914-1948). Ő Hitler belső köreihez tartozott, megszállottja volt a náci vezérnek, sokan úgy vélték, ő lesz a felesége. Amikor Nagy-Britannia hadat üzent Németországnak, öngyilkosságot kísérelt meg, de csodával határos módon még kilenc évet élt golyóval a fejében.
Az ötödik lány, Jessica (1917-1996) a politikai paletta másik felén kötött ki. Tizenkilenc éves korában Bilbaóba szökött Churchill karizmatikus unokaöccsével, Esmond Romillyval, hogy a spanyol köztársaságiak oldalán harcoljon. Már odahaza is rokonszenvezett a baloldallal, és nem csak azért, hogy elhatárolódjék Unitytől, aki előszeretettel viselt náci jelvényeket. Meggyőződéses baloldali volt, és sohasem bocsátotta meg Dianának, hogy Mosleyhez ment feleségül. A polgárháború után, de még a második világháború kitörése előtt Jessica Mitford a férjével kivándorolt Amerikába, élete végéig ott élt. Miután Esmond Romilly elesett a háborúban, Jessica férjhez ment egy zsidó ügyvédhez, aki a szegények és a feketék védelmét tekintette élethivatásának, és vele együtt Kaliforniában telepedett le. Politikai elkötelezettsége miatt a McCarthy-korszakban nem tudott állást találni magának, abban az időben lett írónő.
Az 1920-as születésű Deborah - vagy Debo, ahogyan becézték - Andrew Cavendish, Devonshire 11. hercege nejeként tündökölt az előkelő szalonokban. A politika nem érdekelte túlságosan, Hitler sem tett rá különösebb benyomást, amikor egy alkalommal nővére és anyja társaságában együtt teáztak 1937-ben -, mint ahogy ezt egy 2012-es interjúban a The Daily Telegraph című lapnak felelevenítette. "Ha az ember Churchill-lel ült egy szobában, érezte az ő hihetetlen karizmáját. Ugyanígy volt Kennedyvel is. De nem Hitlerrel" - mondta.
Deborah és férje nevéhez fűződik viszont a családi birtok felvirágoztatása. Nagy-Britannia egyik leglátogatottabb történelmi helyévé, népszerű forgatási helyszínné tették a 17. századi, 175 szobás Chatsworth House-t, valamint a 35 ezer holdas birtokot, amely egy nemzeti park szívében fekszik Derbyshire-ben.
Deborah Mitford vezette a birtok gazdaboltját, ahol vadhúst, tojást, sajtot, gyümölcsöt és zöldségeket árusítottak. Miután férje 2004-ben meghalt, a birtok területén fekvő egyik faluba költözött. Több könyvet írt, és szenvedélyesen rajongott Elvis Presleyért, lemezeit és emléktárgyait is gyűjtötte.
Szerdai halálát fia, Peregrine Cavendish, Devonshire 12. hercege jelentette be egy közleményben. Részleteket nem közölt. A társasági hölgy halálhírének hallatán részvétét fejezte ki Károly walesi herceg és felesége, Kamilla cornwalli hercegnő is.
A Mitford-mítoszt semmi nem táplálta jobban, mint a nővérek önéletrajzi írásai, mindenekelőtt Nancy kulcsregényei és Jessica humorosan leleplező vitái a családdal. Fia egyedülálló személyiségként jellemezte Deborah Mitfordot, aki - mint ahogy megfogalmazta - bájosan eredeti felfogásban élte az életét.
Forrás: Hirado.hu