Megmérhették a láng terjedésének sebességét, kipróbálhatták a Formula 2000-es autó pilótafülkéjét, vagy részt vehettek különböző genetikai vizsgálatokban is azok, akik péntek este ellátogattak a rendezvényre.
A légellenállást vizsgálták egy szélcsatornás kísérlettel péntek este a Budapesti Műszaki Egyetemen. A fővárosban ez volt az egyik legnépszerűbb helyszín a Kutatók Éjszakáján, de a programokra országszerte idén is több ezren voltak kíváncsiak. A tudományos fesztiválhoz - a korábbi évekhez képest - rekordszámú, több mint 100 intézmény csatlakozott.Veszprémben például az ipari robot működésével ismerkedhettek az érdeklődők. A Pannon Egyetem immár kilencedik alkalommal mutat be speciális informatikai eszközöket.
Zalaegerszegen egy kisautó vonzotta leginkább a látogatókat. Az Audi Magyarország pályázatára készült kocsi infravörös érzékelők segítségével saját maga térképezi fel a számára kialakított pályát, és vezérlés nélkül, önállóan megy végig rajta. A rendezvény szervezője szerint az ilyen programok nemcsak az új technológiák bemutatására alkalmasak, hanem a kutatói pályát is népszerűsítik. Dr. Háry András, a Technológiai Centrum vezetője úgy gondolja, ez a rendezvény kiváló alkalom arra, hogy remélhetőleg a jövő műszaki értelmisége számára megmutassunk olyan érdekes témákat, fejlesztéseket, megoldásokat, amelyek – bízunk abban – vonzóvá teszik számukra a mérnöki pályát.
A fizikai kísérletek mellett kémiai vizsgálatokat is szerveztek. Pécsett például a látogatók egy mikroszkóp alatt percről-percre figyelhették meg, hogy a klorid kristályok hogyan változtatják méretüket és színüket, egy oldószer hatására.
A Kutatók Éjszakáját immár kilencedik alkalommal rendezték meg az ország 33 városában.
Forrás: Hirado.hu