Somogyi Győző, Kossuth-díjas festőművész, grafikus nagyszabású életműkiállítása nyílt meg a Pesti Vigadóban. A több mint hatszáz alkotást bemutató tárlat november 23-ig látogatható.
Somogyi Győző festő és grafikusművész kiállítása túlmutat egy képzőművészeti kiállításon, azt a kerek és teljes világot mutatja be, melyben egyszerre van jelen az ökologikus gondolkodás, a katonai hagyományőrzés, a paraszti gazdálkodás tudása és bölcsessége, a hit ereje és a közösséget fenntartó és megtartó értékek kortárs újrafogalmazása. A kiállítás a magyarság múltjának és jövőbeli megmaradásának egyfajta vizuális vetülete.
A több mint hatvan köz- és magángyűjteményből érkezett alkotások felsorakoztatják az életmű legjelentősebb festményeit, grafikáit, közte az elmúlt másfélezer év nemzetmegtartó nagyjait bemutató 100 festményből álló Magyar Hősök arcképcsarnokát, a 70-es években emblematikussá vált fekete-fehér grafikait, hadi- és huszár viseleteket ábrázoló illusztrációkat.Első alkalommal látható együtt a művész által festett, ma is hagyományőrzők által használt nyolcvan hadizászló.
A kiállító térben felépült egy kápolna – a szakrális tér - mely az Árpád-házi szentjei mutatja be.
A kiállítást a gyermekek számára szervezett múzeumpedagógiai foglalkozások kísérnek. A kiállítással egy időben megjelent Somogyi Győző életmű katalógusa.
A kiállítás a Magyar Művészeti Akadémia rendezvénye.
A kiállítás kurátora: Tóth Norbert, a Forrás Művészeti Intézet igazgatója.
Somogyi Győző 1942-ben született Budapesten. A képzőművészeti gimnázium elvégzése után nyomdászként dolgozott, majd teológiai tanulmányokat folytatott. 1967-ben katolikus pappá szentelték, egy évvel később egyháztörténeti doktorátust szerzett. 1975-ben felhagyott az egyházi szolgálattal, azóta művészettel foglalkozik. A magyar kortárs művészet meghatározó alakja, művei megtalálhatóak közgyűjteményekben, hazai és külföldi magángyűjteményekben.
Családjával Salföldön él, ahol gazdálkodó, természet közeli életmódot folytat.
Munkásságát számos díjjal jutalmazták:
1977- IX. Országos Grafikai Biennálé Nagydíja, 1983 - Március 15. Díj, 1988 - Munkácsy Mihály-díj, 1992 - Pro Natura Díj, A Magyar Művészetért Díj, 1994 - Mednyánszky László-díj, 1997- A Magyar Köztársaság Kiváló Művésze Díj, 2003 - Prima Díj, 2004 - Honvédelemért Kitüntető Cím I. osztálya, 2012 - Kossuth-díj, 2014 - Magyar Örökség Díj