A Nobel-békedíj átadási ünnepségére mindkét vezetőt meghívta a a pakisztáni lány, aki a világon elsőként veheti át ennyire fiatalon a neves elismerést. Könyvét, az Én vagyok Malalát világszerte ismerik.
Az angliai Birminghamben élő 17 éves pakisztáni lány, aki a lányok tanulási jogáért folytatott kampányáért kis híján az életével fizetett, péntek esti nyilatkozatában újságíróknak elmondta: felkérte a másik díjazottat, az indiai Kailás Szatjárthit, hogy hívja meg a decemberi átadásra India kormányfőjét, ő pedig hazája, Pakisztán miniszterelnökéhez intéz hasonló kérést. Hozzátette: ő külön is meghívja mindkét kormányfőt az ünnepi eseményre.Malala Juszafzai fontosnak nevezte, hogy a két ország ne egymással harcoljon, hanem az oktatásra, a fejlesztésre, a haladásra fordítson nagyobb figyelmet. "Hiszek a békében, a toleranciában és a türelemben, és nagyon fontos lenne, hogy a két ország békében, jó viszonyban éljen egymással, mert így válhatnak sikeressé" - hangsúlyozta. Kijelentette, nem gondolja, hogy megérdemelte volna a Nobel-díjat, de az elismerés bátorítást ad neki kampánya folytatásához, és emlékezteti őt arra, hogy nem egyedül vívja harcát. Felfedte azt is, hogy éppen kémiaórán volt birminghami iskolájában, amikor kihívták az osztályból, és közölték vele, hogy ő az idei Nobel-békedíj egyik kitüntetettje. Örömmel fogadta tanárai és diáktársai gratulációit, de végigülte a tanítási napot, mert volt még egy fizika- és egy angolórája is - mondta.
Malala Juszafzait egy éve, tavaly október 9-én szállították Pakisztánból Nagy-Britanniába, miután az ország északnyugati részén lévő lakhelyén két tálib egy iskolabuszon több lövést adott le rá. Az egyik lövedék a bal szeme felett érte, és megsértette a kislány agyát is. A lányok oktatásáért kiálló és a tálibokat bíráló Malala azonban túlélte az ellene elkövetett merényletet, és a birminghami Queen Elizabeth kórházban elvégzett háromhavi kezelés után, idén januárban saját lábán távozott az intézményből.
Malala Juszafzai valószínűleg hosszabb ideig Nagy-Britanniában marad; erre utal, hogy édesapját a pakisztáni kormány tavaly az ország birminghami konzulátusának oktatási attaséjává nevezte ki, legalább három évre szóló, de két további évvel meghosszabbítható kinevezéssel.