Az amszterdami Van Gogh Múzeum pénzzé teszi tudását és munkatársai szakértelmét. A tanácsadási projekt, mely egy évig fog működni, eddig sikeresnek tűnik.
A Van Gogh Múzeumi Tanácsadás (Van Gogh Museum Consultancy – VGMC) program keretében az amszterdami szakemberek a művészeti oktatás, a mű megőrzése és restaurálása, valamint egyéb témakörökben adhatnak tanácsot ügyfeleiknek, azaz más múzeumoknak, vállalatoknak vagy műgyűjtőknek.A program résztvevői szerint a világ minden részén felmerülhetnek kérdések az általános múzeumi tudástól kezdve, a menedzsmenten és az oktatáson keresztül egészen a klíma megfelelő beállításáig. A konzultációs rendszer bevezetésével az is a céljuk, hogy kevésbé függjenek a belépőjegyekből származó bevételektől. Emellett másik reklámfogásként áruba bocsátják Van Gogh képeinek 3D-s változatát a „Relievo” programról.
A múzeumok vezetőinek körében a kezdeményezés ellentétes reakciókat váltott ki. Benno Tempel, a hágai Gemeentemuseum igazgatója például „furcsának” tartja az ötletet. „Ez a múzeumkultúrával nem összeegyeztethető. A mi rendszerünk egyfajta kölcsönösségen alapszik: én segítek neked, te segítesz nekem. Ha egy műgyűjtőt támogatunk, később lehet, hogy kölcsönad egy művet, vagy kapunk egy munkát ajándékba, köszönetként. Ezekre a jó hírnevünk miatt van szükség. Ha a tanácsadásért vagy más szolgáltatásért pénzt kérünk, tönkretesszük ezt a rendszert” - mondta az igazgató.
A holland kulturális minisztérium is figyelmeztette a Van Gogh Múzeumot. „A múzeumok bevételüknek legalább 21,5 %-át saját maguknak kell megkeresniük. Az új bevételi források kiaknázását mi is értékeljük, de az üzleti tevékenységek nem állhatnak a múzeumi tevékenységek útjába. Az intézet ugyanis az utóbbira kapja a támogatásokat.”
Jeroen Bartelse, a holland Kulturális Tanács (Raad van Cultuur) főtitkára érthetőnek tartja a kezdeményezést. Mint mondta: „Hogy kevésbé függjenek a támogatásoktól és külső bevételektől, a szervezeteknek saját forrásokat kell létrehozniuk. Ennek egy eszköze, hogy tudásukból húznak hasznot. Ezt láthattuk már más intézményeknél is, melyek az államtól is kapnak pénzt, például egyetemeknél, vagy főiskoláknál. Fontos, hogy a kulturális intézmények is teret kapjanak új lehetőségek felkutatására”.
Forrás: Volkskrant.nl