A Scarabeus Kör és az Artus Stúdió közreműködésével különleges „térinstalláció és táncelőadás született preparált zongorára”. Október 17. 18. és 19-én az Artusban Sziszüphosz reggelizik.
Sziszüphosz alakját a görög mitológiából ismerhetjük: Sziszüphosz szembeszegült az istenekkel, ezért azok büntetésből soha véget nem érő értelmetlen munkára ítélték. Azt a büntetést kapta, hogy egy súlyos követ görgessen fel a hegy tetejére, ám mielőtt a csúcsra ért volna, a kő mindig visszagurult, így újra és újra neki kellett veselkednie a feladatnak.A mitológiai történet az előadás alkotói számára a gondolatok és inspiráció végtelen forrásául szolgál, céljuk azonban nem a történet eljátszása. A történetet kiindulási pontként használták, hogy mélyre ássanak és feltárják saját személyes mítoszukat, valamint kísérletet tegyenek a mítosz által felvetett kérdések megválaszolására.
Az előadás az Artus Kortárs Művészeti Stúdiónak otthont adó hatalmas gyárépület tereiben elevenedik meg és térinstallációkkal veszi kezdetét. Nejlon fóliák, homok és camera obscura jeleníti meg Sziszüphosz mítoszát a fizikális síkon, majd az ezt követő táncelőadás egy másik helységben folytatódik. A zenei kíséret, amit a színpadon élőben szólaltatnak meg, a preparált zongora természetes hangjainak és annak digitálisan áttranszformált variációinak az egyidejű kompozíciója.
„Reggelente olykor szorongással tölt el, hogy ami tegnap voltam az már mind másoké, másokban él, és ha újra találkozunk, már ők is mások lesznek, hiszen ők is csupán másokban élnek tovább.
Nincs saját időm. Élünk egymásban párhuzamosan.
Hangok a konyhából, mindennapi reggelinket ma is elkészítjük.
De miért is keltünk ma fel azon kívül, hogy reggelizni (is) muszáj?”
Králl Csaba az előadásról:
A Sziszüphosz reggelije a görög mítosz közismert történetéből indul ki, ám azt teljességgel demitizálva és modern tartalmaknak megfeleltetve fordítja le, egészen a személyes, mondhatni hétköznapi (szür)realitás szintjéig, de közben nem hagyja elsikkadni a filozófiai mondanivalót sem. „Az istenek arra ítélték Sziszüphoszt, hogy szakadatlanul egy sziklatömböt görgessen felfelé, föl a hegycsúcsra, ahonnan a kő saját súlyánál fogva mindig visszahullt.” Albert Camus idézett tanulmányában abszurd hősnek nevezi Sziszüphoszt, akinek a szenvedés a szenvedélye. Szegről-végről a Debreczeni Márton által rendezett előadás is tartja magát e kijelentéshez, miközben belső mozgatórugója az a passzus is lehetne, miszerint: „A mítoszok arra valók, hogy megmozgassák a képzeletet.”
Előadások: 2014. október 17., 18. és 19., 20:00
Helyszín: Artus Stúdió (1116. Budapest, Sztregova utca 7.)
Jegyfoglalás: info@artus.hu www.artus.hu