Ízes festmények, venezuelai témájú internetkávézó-installáció és a fukusimai atomerőmű környékén termett retekből készített leves is szerepel az idei londoni Frieze kortárs művészeti vásár kínálatában.
Az először 2003-ban megrendezett londoni Frieze mára a világ egyik legnagyobb művészeti eseményévé nőtte ki magát. Idén 162, kortárs munkákat bemutató és árusító galéria telepedett ki a vásár Regent's Parkban felhúzott hatalmas ideiglenes építménybe, míg további 127 galéria a 2000 előtt készült munkáknak szentelt, szomszédos Frieze Masters tárlaton képviselteti magát - többek között egy 30 millió fontra taksált Rembrandttal.A korábbi évekhez képest sokkal több gyűjtő érkezett a szerdán megkezdődött rendezvényre - számolt be róla Matthew Slotover, a vásár társalapítója.
A Frieze című művészeti magazinról elnevezett vásár egyik idei témája az előadó-művészet. A New York-i Matthew Lutz-Kinoy kiállításán festmények és kerámiák fogadják a közönséget, míg a 30 éves művész képről képre járva sorokat olvas fel a kezében tartott szövegből. "Ennek tortaíze van" - mutat rá egy női aktra, majd az egyes vásznakra és formákra bökve folytatja: "Ennek olyan az íze, mint a sózott húsnak, ennek mint a pattogatott kukoricának, ez pedig akár a zselés angolna."
A Frieze London szekció egyik kiállítóterében a Berlinben élő venezuelai művész, Sol Calero internetkávézó-installációja is helyet kapott: a trópusi gyümölcsöket ábrázoló hatalmas vásznak mellett számítógépek sorakoznak, amelyek képernyőjén venezuelai művészek 1930-as és 1940-es években készített filmfelvételei futnak.
Laura Bartlett galériaigazgató elmesélte, hogy a kihelyezett (ál)telefonokon a látogatók megpróbálhatnak az Egyesült Államokba telefonálni és várakozhatnak. Mint elmondta, az ilyen típusú installációk iránt nagy az érdeklődés, mások mellett a Prada vagy a Louis Vuitton divatház által működtetett olasz magánmúzeumok részéről is.
Egy japán testvérpár a nukleáris balesetet szenvedett fukusimai atomerőmű környékén termett retekből készített levest kínál a vásár látogatóinak. Édesanyjuk főztjének alapanyaga az általuk biztonságosnak mondott övezetből származik. A testvérpár egyik tagja arról beszélt, hogy Fukusimáról a nukleáris katasztrófa jut az emberek eszébe, így még ha az általuk használt zöldségekről tudományosan be is bizonyították, hogy alacsony a szennyezettségi kockázatuk, sokakban mégis rossz érzést kelt, ha megtudják, miről van szó. "A leves elfogadásával vagy elutasításával a látogatók saját fukusimai érzéseikkel tudnak szembenézni" - mondták az alkotók, akik tagadják, hogy politikai tartalma lehet performanszuknak, amely szerintük inkább az élelmiszer-biztonság kérdését feszegeti.
Forrás: Hirado.hu