Az egy hónapig tartó, Budapesten megrendezett Nyitva! Fesztivál keretében régóta kiadatlan üzlethelyiségek váltak fiatal, friss kezdeményezések kísérleti helyszínévé.
A következő időszak nagy kérdése: folytatják-e a beköltöző projektek vállalkozásukat? Mi lesz a résztvevő üzletek sorsa? Válhat-e az egy hónapos, ingyenes használat a társadalmi és üzleti kísérletezés inkubátorává, a kisléptékű városfejlesztés motorjává?Előzmények
A Kortárs Építészeti Központ (KÉK) Fővárosi Önkormányzattal szervezett eseményére júliusban lehetett jelentkezni - akár tulajdonosként, akár beköltözőként. Az érdeklődés a helykeresők részéről elsöprő volt: 190 pályázat érkezett be a felhívásra a kereskedelem, kézműipar, technológia, oktatás, kultúra és társadalmi vállalkozások nagyon különböző területeiről.
A zsűri több szempontot is figyelembe vett az előszelekciónál: Komolyan gondolkozik-e az adott kezdeményezés egy saját helyiség megnyitásában? Vannak-e innovatív ötletei a helyi és szélesebb közönséget megszólító, utcai üzlethelyiségekben esetleg nem megszokott tevékenységekre? Képes-e egy hónapos programjával kellő figyelmet, mozgást generálni az adott üzlet köré, és ezáltal a fesztivál küldetését - az üres ingatlanok újszerű hasznosítását - népszerűsíteni?
Nehezebb volt felkutatni az ötletre nyitott tulajdonosokat: aki a fesztiválra felajánlotta üzlethelyiségét, az vállalta, hogy egy hónapig bérleti díj nélkül ad helyet egy-egy ötletes projektnek. A Nyitva! Fesztivál szervezői végül elsősorban a magántulajdonosok körében találták meg a kezdeményezésbe bevonható személyeket - akik felismerték, hogy az újszerű átmeneti hasznosítási modell számukra is előnyös és kiadatlan ingatlanjuk ezáltal ismét, akár hosszútávon is bekerülhet az aktív ingatlanpiacra. A beköltöző projektek és felajánlott ingatlanok összepárosításánál fontos volt a kölcsönös szimpátia, ami a hosszabbtávú megállapodásoknak is jó alapjává vált.
Eredmények és tapasztalatok
A fesztivál során 9 helyiség nyitott meg, 13 projektnek adva helyet. Az egyhónapos ingyenes használatot követően egy projekt már megkötötte a hosszútávú szerződést a tulajdonossal, aki a nagymérvű felújításban jelentős támogatást nyújtott. Egy projekt áll a megállapodás küszöbén, esetükben a mindkét fél számára elfogadható, kedvezményes bérleti díjat barter-egyezségekkel egészítik majd ki. Három helyiségben a pozitív fogadtatásnak köszönhetően pár hónapig még biztosan folytatódik a kísérletezés.
A tapasztalat szerint a válság előtti árakon kínált, sokszor kényelmi okokból, vagy bizalmatlanságból fakadóan kiadatlan üzletek tulajdonosai a tevékenységek megismerését követően még nyitottabbak lettek a bérleti díj rugalmas megszabását, lelakható feltételek kialakítását illetően. A projektek összeköltözése is gyümölcsözőnek bizonyult: az állami gondozott gyerekeket segítő társadalmi vállalkozás és a gyerekeknek és szülőknek kreatív workshopokat szervező csapat például egyértelműen új közönségbázist tudott kialakítani és Budapest egyik legtartalmasabb, legizgalmasabb gyerek-helyszínét hozták létre közösen.
Záróesemények
A fesztivál idején közel 100 program várta az érdeklődőket: a tudományos kísérletektől, a kartonváros-építésen, szabadegyetemi előadásokon, akusztikus koncerteken, termékbemutatókon át a jótékonysági vásárokig mindenki megtalálhatta a számára érdekes programot. A fesztivál záró hétvégéjére több beköltöző is izgalmas eseményekkel készül: lesz többek közt bringatároló-festés, műtárgy avatás, vizsgafilm vetítés, jobbagyféltekés borkostoló, 3D nyomtatás és katalizátorlabor.
A Nyitva! Fesztivál hivatalos záróeseménye október 21-én este a Káldy Gyula utcai helyiségben kerül megrendezésre, ahol személyesen is megismerhetők a fesztivál létrejöttéhez hozzájáruló projektek és tulajdonosok: a 13 projekt 3-3 kérdésre válaszolva számol be tapasztalatairól és terveiről. A szervezők itt várják a kérdéseket, ötleteket is, amelyeket a jövő évi Nyitva! fesztivál során szívesen felhasználnak. A záróesemény részletes programja ITT olvasható!