Martin Jarvis, az ausztráliai Charles Darwin Egyetem zeneprofesszora szerint Anna Magdalena, Johann Sebastian Bach második felesége szerezte Bach legfontosabb műveit, például a Csellószviteket.
Az akadémikus éveken keresztül dolgozott a kéziratok átfogó tanulmányozásával, hogy a bizonyítékokat összeállítsa. Következtetéseire a zeneművek alapos elemzése után jutott. Elméletét először 2006-ban, szűk körben prezentálta - írja a The Telegraph.
Most azonban egy új dokumentumfilmen keresztül ismerheti meg a széles közönség, hogyan elemezték a tintát és az írás stílusát a kéziratokban, hogy bebizonyítsák, Bachné jóval nagyobb hatással volt a művekre, mint azt eddig gondolták. A brit Sally Beamish filmjét jövő héten vetítik a rangos filmdíj, a BAFTA gáláján.
Jarvis professzor elmondta: célja annak a szexista hagyománynak a meghaladása, mely szerint a zeneszerzők mindig „kizárólag férfi alkotók” lehettek, és hogy Bach felesége végre elfoglalhassa méltó helyét a történelemkönyvekben. Heidi Harralson, egy képzett dokumentumkutató is azt állította, hogy a szerző sokkal inkább Anna, mint J. S. Bach maga.
Annáról már eddig is elfogadott tényként említették, hogy Bach utolsó éveiben férje műveit másolta, a kutatók szerint azonban a kézíráson nem látszik az a „lassúság, vagy nehézség”, mely általában olyasvalakire jellemző, aki másol. Sokkal inkább úgy tűnt, hogy a leírtak saját elméjéből áradnak.
Beamish szerint az elmélet fontos kérdéseket vet fel a női zeneszerzőket illetően, és óriási hatásai lehetnek a mai fiatal nőkre is. „Amit igazán izgalmasnak találtam, hogy megállapításaink nyomán megkérdőjeleződött az a tétel, miszerint a zenét mindig csak egy ember szerezte és minden nagy mester definíciószerűen férfi volt” - mondta. Ismert, hogy a kor női zenészei munkáikat egy rokon férfi neve alatt adták ki - mutatott rá.
Anna Magdalena Bach 1701-ben született, Bach második felesége volt, egy tökéletes énekes és híres „másoló”. 1721-ben ment hozzá Johann Sebastian Bachhoz.
Jarvis professzor elmondta, az emberek fenyegetetten, vagy kínosan érezték magukat a kinyilatkoztatása miatt, ugyanakkor féltek attól is, hogy nyilvánosan visszautasítsák.
A Written by Anna című dokumentumfilm szerint Anna írta a Csellószviteket, a Goldberg variációkból az áriát és az első zongoráskönyv első prelűdjét.
Forrás: The Telegraph