Napjaink egyik legismertebb német film- és színházi rendezője, Andres Veiel október 30-án, csütörtökön, 18 órától a budapesti Goethe Intézet vendége lesz.
Veiel forgatókönyveket és színműveket ír, mozifilmeket és színdarabokat rendez, több filmfőiskolán és egyetemen tanít. 1990 óta szerzőként és rendezőként dolgozik filmes és színházi projektekben, amelyek többnyire a valóság és a fikció határmezsgyéjét járják be.A Goethe Intézetben az est első részében Andres Veiel munkásságáról lesz szó. A művésszel Kricsfalusi Beatrix irodalom- és színháztörténész beszélget. A második rész témái a valóságalapú színház és ezen irányzat hazai képviselőinek alkotói módszerei lesznek. Ennek értelmében a beszélgetőtársak köre bővül: a pódiumbeszélgetésen Veiel mellett Garai Judit (PanoDrama), Gulyás Márton (Krétakör) és Boross Martin (Artus Kortárs Művészeti Stúdió) vesz részt, moderátora Kricsfalusi Beatrix. A beszélgetés magyar és német nyelven szinkrontolmácsolással zajlik.
Andres Veiellel Komplexitás, ellentmondásosság és sajátszerűség címmel magyar nyelvű interjú olvasható a Goethe Intézet honlapján. Szó van benne egyebek között Veiel munkamódszeréről, az anyaggyűjtés jelentőségéről és a műfajválasztás menetéről. Megtudjuk egyebek között, hogy a szokványos oknyomozó dokumentumfilmhez képest a rendező szabadabban bontakozhat ki az úgynevezett valóságalapú színház területén, mely irányzat valóság és fikció határterületeit járja be. Segítségével köntörfalazás nélkül érinthetők és nagyobb intenzitással közvetíthetők akár megrázó témák is és különleges módon gyakorolható éles társadalomkritika.
Veiel munkássága a filmezés és színházi rendezés ezen szegmensében teljesedett ki. Szélesebb körben Black Box BRD című 2011-es dokumentumfilmjével vált ismertté, amely Alfred Herrhausen bankmenedzser és Wolfgang Grams RAF-terrorista életrajzát állítja szembe egymással. Egyik legutóbbi produkciója a Málnabirodalom című darab, melyet a stuttgarti Staatstheater és a berlini Deutsches Theater mutatott be 2013 januárjában.
Andres Veiel októberben a Goethe-Institut és a PanoDrama társulat közös meghívására érkezik Budapestre, ahol október 29. és november 3. között egy workshop keretében dolgozik a társulattal és a színház iránt érdeklődő fiatalokkal.
További információk az esemény Facebook-oldalán.