Hogy mi egy jó hely receptje? Keress egy üzlethelyiséget, amiben sok a lehetőség! Adj hozzá néhány alkotó embert a legkülönfélébb területekről, majd az így kapott keveréket tartsd nyitva egész nap!
A Goodbar két alkotójával, Csényi Katival és Pejkó Gergővel beszélgettünk burgerekről, koncertekről, több lábon állásról.
Hogy lesz egy divatfotósnak és egy producernek burgerezője?
Kati: Mi a magánéletben már összeverbuválódtunk. Gergőnek minden héten vannak ötletei, nekem meg az a szakmám, hogy ezeket megvalósítsam. Ebben az esetben inkább a gombhoz varrtuk a kabátot. Volt egy alapvető koncepciónk, hogy mit lenne érdemes megvalósítani Gergőnek strukturális, nekem és a másik cégtársunknak, Kereszty Gábornak gasztronómiai szempontból. A televíziózás miatt nagyon sokat utaztunk, és Európában épp akkor tombolt a burger őrület. Aztán, mint amikor az élet azt akarja, hogy valami nagyon legyen, négy nap múlva beleszaladtunk ebbe az üzlethelyiségbe, úgyhogy más helyeket meg se néztünk.
Mi fogott meg titeket a helyben?
Gergő: A Kecskeméti utca. Fantáziát láttunk a környékben. A hely eleinte még nem tetszett, de azt már láttuk, hogy jó dolgokat lehet belőle kihozni. Az egész burgerezőt azért tudtuk megcsinálni, mert tényleg mindent a saját erőnkből hoztunk össze. Némi kreativitással rengeteg pénzt spóroltunk, ezért tudtuk végül megnyitni a helyet.
Kati: És persze jók voltak az adottságai. Ez egy étterem volt előtte is, úgyhogy nem kellett konyhát építeni hozzá. Láttuk, hogy ez egy időben és pénzben elérhető projekt, egy akkora falat, amivel meg tudunk birkózni.
Gergő, te tervezted a belső tereket. Csináltál már hasonlót korábban?
Gergő: Nekem a fotózásból adódóan van egy elképzelésem a dolgokról, de korábban nem csináltam ilyesmit, azon kívül, hogy a saját lakásomat berendeztem. Alaposan utánajártam a témának, és összeraktam azokat a dolgokat, amik tetszettek. Csak külföldi helyekből inspirálódtam, és megnéztem, hogy itthon hol lehet beszerezni ezeket a dolgokat, természetesen minimál költségen.
Már az elején ilyen magabiztosak voltatok? Tudtátok, hogy képesek lesztek összehozni mindezt a saját erőtökből, vagy kockázatos volt a vállalkozás?
Kati: Ahogy Gergőben nagyon gyorsan letisztult a design kérdés; úgy vált bennem teljesen világossá, hogy több lábon kell állni. Tudtam, hogy mitől lesz ez egy berlini hely. A gasztro részben – ami inkább Gábor területe – is biztosak voltunk. Nem voltak kétségeink afelől, hogy ez egy sushi bár legyen vagy egy burgerező, ami egyben egy bár.
Mi a különleges ezekben a berlini helyekben?
Kati: Az, hogy több funkciósak. Ha megfigyeled, a nagyon fancy éttermek fél tizenkettőkor vagy délben nyitnak, és lehet enni tízig. Egy kávéház kinyit reggel, tudsz reggelizni, ebédelni, és be is zár este. Egy kocsma meg kinyit mondjuk négykor és nyitva van háromig. Mi ezt mind tudjuk. Reggel mászkál a gyereked a földön és filctollazik, este leiszod magad a haverjaiddal, a kettő között meg ebédelhetsz egyet. Van, aki még nem pontosan érti, hogy most akkor vacsorázom vagy szórakozom, de a fiatalok számára, akik világot láttak és utaztak, ez a konstrukció teljesen hétköznapi.
A koncertek és programok esetében van irányelv? Kiket hívtok?
Kati: A hely méretei miatt leginkább akusztikus koncerteket tudunk fogadni. A minőség a fontos. Volt már nálunk etno koncert, játszott nálunk édes roma gitáros fiú latinos, flamencós zenét, és Járai Márk is rendszeres fellépőnk. Igazából olyan zenét kell a helyhez rendelnünk, ami mellett héttől tízig lehet enni meg beszélgetni, de mégis emel az este hangulatán.
Gergő: A nyáron próbálkoztunk dj-kkel, akik este hattól játszottak a teraszon, és fantasztikus hangulata volt. Sokan mondták, hogy olyan volt mintha Barcelonában lennének.
Na és a gasztronómia? Hogy áll össze egy étlap?
Kati: Sokak fejében teljesen összeférhetetlen, hogy egy alkotó embernek egyszer csak mi köze lesz a gasztronómiához. Szerintem egy ponton túl - alapjaiban és szemléletében – nincs semmiféle különbség egy jó televíziós műsor és egy bár vagy egy étlap megalkotása között. Ugyanazokat a paramétereket veszed figyelembe. Mi hogyan fér össze egymással? Mi valósítható meg logisztikailag, financiálisan? Mi fogja megszólítani az embereket? Őrületes a hasonlóság, és még magam is meglepődtem, amikor észrevettem, hogy ugyanazokat a gondolkodási paneleket használom mindkettő esetében. Az új étlapunk is ennek fényében készült. Nagyon sok minden keveredett össze. Megnéztük, hogy az eddigi másfél évnek mik a konklúziói: mik azok az ételek, amik masszívan és stabilan a kedvencei a közönségünknek? Mik azok, amiket egyáltalán nem fogyasztanak? Mik azok, amiket csak nem találnak meg? Ez egy sok hetes matek. Minden tulajnak megvannak a maga preferenciái. Ő minden áron a tejberizsét védi, én tombolva és őrjöngve érzem, hogy az én ötletem fog működni. Kibővítettük a burgereket, mert mégiscsak az az alapzsáner, és igazából azért jönnek ide. Behoztunk egy izgalmas ízt, a szarvashúst, amiből van egy új kompozíció. Beemeltük magunkhoz a tapasokat hogy ezzel a bár részt erősítsük, hogy azoknak a társaságoknak kedvezzünk, akik nem feltétlenül egy három fogásos menüre vágynak, csak a borokhoz szeretnék valami falatot. Bővítettük és feljavítottuk a borlapunkat, lett egy csomó exkluzív dolog, ami nem volt. És nagy örömömre jött egy dinamikus, világmegváltó szakácsfiú, aki a feje tetejére állított mindent. Őrjöngve, ordítva főz, harcol az igazáért, fúrja azokat az ételeket, amiket hülyeségnek tart, és háborúba megy azokért, amiket meg nem. Nekem ez kell!
Egy őrjöngő szakács meg egy csomó művészember. Hogy juttok dűlőre?
Kati: Nagyon nehezen. Ez halálos. Az a fantasztikus az egészben, hogy Gergő a vizuális kreativitást és struktúrákat hozza, én inkább rendszerben tudok gondolkodni, de mindketten rettenetes nagy költőgépek vagyunk, és hát szerencsére, sajnos, de hál’ Istennek van egy pénzügyes a csapatban, akiből tényleg harminc forintot egy rémálom kihúzni, de ha nem lenne, nem tudom, mi lenne a kontrollunk. De sok szem sokat vagy legalábbis többet lát, úgyhogy ebből csak profitálni lehet. Ha csak egyetlen területet erősítenénk négyen, akkor vagy ronda lenne a hely, vagy ehetetlen lenne a kaja. Igaz, hogy sokfelé húzzuk a szekeret, de egy ponton elindul, és akkor jó irányba megy.
November 7-én, pénteken a Gourmet Disco nevű program keretében 18 órától két DJ szórakoztatja a közönséget a Goodbarban.