A világ leghíresebb piszoárjának, azaz Marcel Duchamp Szökőkút című alkotásának ötlete Else von Freytag-Loringhoven, német költőnő fejéből pattant ki.
Legalábbis így vélekedik erről Julian Spalding, a glasgowi múzeum volt igazgatója és Glyn Thompson a Leeds Egyetem oktatója.
A híres vizeldét Duchamp egy 1917-es kiállításra küldte el a porcelángyártó cég vezetőjének szignójával. Ezzel az akcióval a rendezvény szervezői által meghirdetett elveket akarta tesztelni, miszerint bárki bármit kiállíthat. Duchamp álnéven elküldött szobrát sajnos kitiltották a kiállításról, így az avantgárd művész nem tett eleget a felkérésnek, nem csatlakozott az esemény szervezőihez. A kitiltott műalkotás később a konceptuális művészet szimbolumává vált.
A két tudós úgy gondolja, Duchamp az akkoriban csak Baronesa Dadá néven ismert különc költőnő ötletét használta fel a csínyhez. Ezt egy levéllel igazolják, amit Marcel a testvéréhez írt. Az írásban a képzőművész említést tesz egy hölgyismerőséről, aki Richard Mutt álnéven elküldött neki egy porcelán piszoárt, mintha az egy szobor lett volna. A levelet már 1987-ben nyilvánosságra hozták, de a különböző galériák megpróbálták eltüntetni, mert meg akarták óvni a mítoszt.
A költőnő, akinek az ötletet tulajdonítják, egyébként igencsak különös életet ét. Németországban, az Egyesült Államokban és Franciaországban is szerencsét próbált. Amerikában egy autógyárban dolgozott, valamint avantgárd művészeknek, többek között Man Raynek állt modellt. Amikor ebből már nem tudta fenntartani magát, visszatért Németországba. A halál végül Párizsban érte, nyitott gázcsapok mellett találtak rá otthonában.
Forrás: abc.es