A kutatók aggódva várakoztak, miután a 100 kilogrammos felderítő egy kilométeres magasságba pattant vissza a 67P üstökös első érintésekor. Két órával később viszont sikeresen landolt, több száz méterre a kiszemelt helyszíntől.
A Rosetta „anyahajó” egyik kamerája a pattogó landolás közepette kapta lencsevégre a Philae-t. A Navcam fotóit a Rosetta blogon tették közzé, néhány halovány képpont – valószínűleg a Philae – látható rajta, melyhez egy sötét folt, árnyéka társul. Az ügynökség kutatói órákat töltöttek a fotók elemzésével, munkájukat a felvételek közzétételével néhány éles szemű civil is segítette.A Philae már saját fotóit és adatait végső landolási helyéről továbbította, ám a kutatóknak mostanáig nem volt hozzáférésük a landolás közben készültekhez.
Egyelőre nem tudják pontosan, hol található végső nyughelye. A készülék sziklák között landolt, melyek blokkolják a napelemeihez szükséges napfényt. Miután akkumulátorai lemerültek, hibernálódott. Azóta nem hallottak felőle.
A mérnökök pozíciójának módosításával igyekeztek maximalizálni a későbbi ébresztés esélyét. Mielőtt álomba süllyedt volna, arra utasították, 4 centimétert emelkedjen, és 35 fokban forduljon el, így biztosítsa, hogy legnagyobb napeleme a lehető legtöbb fényt gyűjtse be.
Forrás: MTI