Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Rádió
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Rádió
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Fordulópontok és emlékezet

Fordulópontok és emlékezet

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2014. 11. 18.
Nemzetközi siker a Závada-regényből készült magyar film
2021-03-03 14:57:58

Bekerült a 71. Berlini Nemzetközi Filmfesztivál versenyprogramjába Nagy Dénes első mozifilmje, a Závada Pál

Érkezik a világhírű magyar karmester
2021-03-02 18:23:41

A Nemzeti Filharmonikus Zenekart Nánási Henrik, a berlini Komische Oper zeneigazgatója dirigálja március

Rejtélyes fotók a Műcsarnokban
2021-03-01 21:57:34

A bomlás virágai, fejezetek a Hórusz archívumból címmel nyílt meg az a virtuálisan bejárható kiállítás

Átadták a Fonó-díjakat
2021-03-01 19:22:24

11+1 kategóriában ismerték el a közönség és a szakmai zsűri által legjobbnak ítélt zenészeket, lemezeket.

további bejegyzések a szerzőtől »

A Magyar Nemzeti Galériában megnyílt Fordulópontok c. kiállításon tizenhat ország huszonhat alkotója elemzi az elmúlt évszázad történelmét. A Goethe Intézet a kiállításra elhozta Alexander Roob és Clemens von Wedemeyer alkotásait.

2014 az emlékezés éve, száz éve robbant ki az első, hetvenöt éve a második világháború. A berlini fal 25 éve omlott le, az Európai Unió keleti bővülésére pedig éppen 10 esztendeje került sor. Ezekre a fordulópontokra emlékezik az a kortárs művészeti kiállítás, amely 2014. november 14-től 2015. február 15-ig látogatható a Magyar Nemzeti Galériában.

Tizenhat ország képzőművészei számos különböző, de egyenrangú perspektívából mutatják be az elmúlt 100 év „évfordulós” eseményeit. A kiállított munkák segítségünkre lehetnek abban, hogy megengedjük és elviseljük a történelmi események többféle értelmezését, akkor is, ha nem mindegyikkel tudunk egyetérteni. Több kiállított munka is foglalkozik az emlékezet és az emlékezés szerepével: hogyan dolgozza fel az utókor a történelmi eseményeket, illetve hogyan viszonyulunk mi magunk, saját személyes és történelmi múltunkhoz.

A kiállított munkák mégsem mindig reflektálnak konkrét eseményekre: az alkotók az évfordulókat inspirációnak, gondolatébresztő momentumoknak tekintik.  A Fordulópontok c. kiállításon két német képzőművész reflektál a múltra: Alexander Roob és Clemens von Wedemeyer.

Alexander Roob, copyright: Robert Merton Institute

Az 1956-ban született, Düsseldorfban élő Roob közel 30 éve foglalkozik a rajz és a grafika történeti és jelenkori kérdéseivel. A kiállításra készült Emlékezz Horthyra! c. installációi a terror történeti megjelenítését állítják szembe a karikatúra felszabadító és leleplező karakterével. A kordokumentumokkal kiegészített grafikai sorozatok - Bíró Mihály 1920-as Horthy-sorozata és Bencze László Gondolj Koreára című sorozata - a kiszolgáltatottság, az ellenállás és az elnyomás politikai és történelmi aspektusait vizsgálják.

Clemens von Wedermeyer pályájának középpontjában a filmkészítés áll.  Jellegzetes mozgóképes képeivel, munkái egyedi ritmusával és folyamatos ismétléseivel képzőművészeti térben is működő, újszerű műfajt hozott létre. Történelmi és politikai témájú műveit egyszerű jelenetekkel modellezi. A kiállításon látható Occupation című installációja forgatási beállításnak tűnik: ám egyszer csak megfordul a jelenet, és a statisztákból lázadók lesznek. Miként ez nem egyszer előfordult a 20. század története folyamán is.

A kiállítás az EUNIC és a Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria közös együttműködésében jött létre.

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Történelem Kiállítás Magyar Nemzeti Galéria Goethe Intézet Képző

Ajánlott bejegyzések:

  • Megnyílt Jankovics Marcell kiállítása Megnyílt Jankovics Marcell kiállítása
  • Rejtélyes fotók a Műcsarnokban Rejtélyes fotók a Műcsarnokban
  • Csíkszentmihályi Róbert a Pesti Vigadóban Csíkszentmihályi Róbert a Pesti Vigadóban
  • Virtuális kiállítótér nyílt a berlini magyar kulturális intézetben Virtuális kiállítótér nyílt a berlini magyar kulturális intézetben
  • Ingyenjeggyel és Tiziano-kiállítással ünnepel a Bécsi Szépművészeti Múzeum Ingyenjeggyel és Tiziano-kiállítással ünnepel a Bécsi Szépművészeti Múzeum

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr227939656

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

Hallgasd a Kultúrpart műsorát a Trend FM-en! Minden szerdán 16-18h között várunk benneteket!

trendfm_logo_subhead.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. Megjöttek a meztelen hősnők
  4. A 10 legütősebb drogos film
  5. A forradalom egy holland fotós szemével
  6. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  7. Meztelenség és anatómia
  8. Készülőben a nagy meztelen album
  9. Meztelen fővárosiak
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard