Bruce Willis a Madách téren, Jude Law a Gozsduban, már meg sem lepődünk, ha egy újabb világsztár bukkan fel nálunk. A nemrég megjelent Itt forgott című könyv (több mint) útikalauz a világsztárok budapesti munkáiról.
Az év bármely napja alkalmas lehet rá, hogy egy érdekes, kötetlen program keretén belül újra megcsodálhassuk Budapest lenyűgöző épületeit és közterületeit, miközben izgalmas dolgokat tudhatunk meg a helyszínen egykor forgatott produkciókról. Basa Balázs és Názer Ádám frissen megjelent könyve a maga nemében ezért is korszakalkotó, hiszen Magyarországon eddig még senki sem tett kísérletet ehhez hasonló mű megírására.
Az Itt forgott összefoglaló jelleggel tartalmazza a fővárosunkban készített filmek sokaságának színtereit, ugyanakkor a névmutató segítséget nyújt a művészek és alkotások alapján történő kereséshez is.
A szerzők elmondása szerint éppen könyvük hiánypótló jellege adta az ihletet megírásához, hiszen más, filmforgatás terén nagy múltú városok mind rendelkeznek effajta kiadással, míg Budapest az egyik leggyakrabban használt európai helyszín a filmiparban. Ennek kapcsán felhívják figyelmünket a téma megközelítésének kettősségére is, nevezetesen arra, hogy a film egyszerre művészet és ipar is, ezért megítélése is gyakran ellentmondásokba ütközik.A művészet kiteljesedéséhez sajnos meg kell küzdeni gazdasági tényezőkkel is, nemzetközi produkciók esetében pedig fővárosunk egyedülálló adottságai mellett sok más szempontból is kedvező a producerek számára. Itt nem pusztán financiális kérdésekre kell gondolnunk, komoly feladat a környék lakóinak meggyőzése is. Nem mindig könnyű azonosulni azzal a nagyszerű ténnyel, hogy éppen egy szuperprodukció forog az ablakunk alatt, ha az hónapokra szabotálja a környéken történő parkolást vagy épp a megszokott pihenőidőt.
A szerzők személyes elhivatottságuknak tekintik, hogy e kérdésben a könyv segítségével még több belvárosi lakó szolidaritását elnyerjék a filmkészítés iránt, amire kiváló lehetőséget nyújt a Moviewalking városnéző túra. A program keretén belül olyan szemszögből tekinthetünk nevezetességeinkre, amely egészen új perspektívába helyezhet számunkra épületeket, amelyek mellett akár naponta elmegyünk.
A séta egyelőre a külföldi közönség körében tett szert népszerűségre, így a kötet hamarosan angol nyelvű kiadásban is jelentkezik, de a magyar változatnak köszönhetően remélhetőleg rövidesen a hazai lakosság is nagyobb kedvet kap az eseményhez. Tegyünk egy próbát és egy példány segítségével akár szervezetten, akár egyénileg vagy baráti társasággal engedjünk meg magunknak egy kis kulturális kikapcsolódást!