December 9-én 19.30-tól Berecz András adventi műsora lesz látható a Művészetek Palotájában Kodály Zoltán kórusműveivel, népzenével, mesével, gyermekjátékkal, tánccal.
Berecz András estje a pásztorkultúrát, annak zenés, táncos – és a Kossuth díjas művésztől, a nemzet mesélőjétől megszokott – mesés arcát, valamint Kodály kórusműveit állítja a középpontba a világhírű Nyíregyházi Cantemus kórussal.Az előadás egyben tiszteletadás Ugrin Gábor karnagy emléke előtt, akivel a mesemondó éppen húsz évvel ezelőtt járta az országot közös Kodály-műsorukkal. Mint mondta, a mostani adventi esttel a 2013-ban elhunyt énektanár és karnagy, barátja életműve előtt is tiszteleg. "A magyar néphagyomány szerint a kis Jézusnak nemcsak a három királyok vittek ajándékot, hanem a pásztorok is. Mindegyik azt vitte, amije volt: sajtot, túrót, báránykát. Egynek azonban semmije nem volt, ő fergeteges, porverő tánccal mutatkozott be az újszülött Megváltónak. Ez nem volt feltétlen illő ajándék, mégis őszinte, szinte gyermeki gesztus, a pásztorok megszentelt bárdolatlansága, üdvös faragatlansága, amikor a lélek annyira ki van tárva, hogy ott jólneveltségnek már nyoma sincs. Az advent egyik főszereplője a pásztorság, amely a csillagot ismeri, alvás helyett éber és megváltóra érzékeny. A műsorral az a célom, hogy egy kicsit közel hajolhassunk ehhez a különleges, alig ismert pásztorvilághoz" - fogalmazott Berecz András az MTI-nek.
Berecz András úgy tartja, hogy a mesemondó hivatása: új életet lehelni a régi mesékbe. De nemcsak a régieket fényesíti, hanem mindig keres újakat is. Az első dalokat édesanyjától tanulta, aki a híres kunhegyesi táncos, tréfafa és nótafa, Tanka Gábor lányaként sok ilyet tudott.
Pályája kezdetén Berecz András csángók között forgolódott, később Erdélyben, Felvidéken, Somogyban, a Nagykunságban, Nyírségben járt gyűjtő utakon. Az Ökrös és az Egyszólam Együttes énekeseként vált népszerűvé, de mesemondóként nem kevésbé csodálják - akként különösen legendás.
Közreműködik:
Berecz András - mese, ének
Nyíregyházi Cantemus Kórus
karnagy: Szabó Dénes Dsupin Pál – furulya, duda
Kádár Ignác - tánc (Csíkszentdomokos)
Nagy Katica - tánc
Budapest XIV. kerületi Arany János Általános Iskola néptánc csoportja, vezető: Juhász Katalin
A műsort szerkesztette: Berecz András