Nyáry Krisztián, az elmúlt évek két könyvsikerének, az Így szerettek ők című irodalmi szerelmeskönyveknek szerzője ezúttal is valódi emberi sorsokról írt igaz történeteket.
Harminchárom 19-20. századi magyar emberről, akik köztünk éltek, és akiknek élete vagy személyes döntései ma is példaszerűek. Ők az igazi hősök. Vannak köztük ismert emberek, mint Papp Laci vagy Semmelweis Ignác, és kevésbé ismertek, mint Halassy Olivér a világ első mozgássérült olimpikonja, Hugonnai Vilma, az első magyar diplomás nő vagy Ocskay László százados, a magyar Schindler.„Az emberi sorsok érdekelnek, erről írok. Előző két könyvemben arról meséltem, hogyan formálja az emberi sorsot a szerelem. Most arról, hogyan tehetnek hőssé valakit a személyes döntések. A könyvben szereplő 33 magyar ember igazi hős, akik a megfelelő pillanatokban jól döntöttek, és aztán képesek voltak kitartani a döntésük mellett. Hősök, akik a nehezebb utat választották, és kisebbségben maradva is az igazságot képviselték. Vagy egyszerűen csak végig mertek menni a saját útjukon, úgy, hogy másoknak ezzel példát mutattak. Kiválasztásuk teljesen szubjektíven történt, ők az én személyes hőseim.”
Nyáry Krisztián Igazi hősök című könyvének megjelenése alkalmából magyar hírességeket kértek fel, hogy röviden mutassák be kedvenceiket Nyáry Krisztián gyűjteményéből. A magyar közélet kiemelkedő alakjainak videós könyvajánlója hazánk múltjának legendás figuráiról.
Kulka János személyes hőse a kötetből Haynal Imre orvosprofesszor, aki a magyar nyilasoktól, a román nacionalistáktól és az orosz katonáktól is megmentette a kolozsvári kórház betegeit.
Cserna-Szabó András író személyes hőse a kötetből egykori gimnáziumának névadója, Horváth Mihály katolikus püspök, aki Kossuth Lajos minisztereként a papi nőtlenség eltörlésére készült.
Geszti Péter személyes hőse a kötetből a Jemenben született Feinsilber Róbert bácsi, aki százezer szegénynek adott ingyen enni, s eközben százezreket csalt ki a gazdagoktól.
Szávai Viktória személyes hőse a kötetből Hugonnai Vilma, az első magyar orvosnő húsz éves kitartó küzdelemmel elérte, hogy nők is szerezhessenek diplomát Magyarországon.
A szerzőről:
Nyáry Krisztián néhány évig költészettörténetet tanított a pécsi egyetemen, majd a 90-es évek közepén otthagyta a katedrát, azóta kommunikációs tanácsadóként dolgozik. Vezetett pr-ügynökséget és közvélemény-kutató intézetet, volt állami szervezet kommunikációs igazgatója, de a hobbija az irodalomtörténet maradt.
2012 elején barátainak kezdte publikálni a Facebookon magyar írók és művészek szerelmi életéről szóló képes etűdjeit, amivel néhány hónap alatt nagy népszerűségre tett szert. A barátoknak szánt bejegyzésekből Így szerettek ők címmel könyv lett, a kötetből pedig az év egyik legnagyobb könyvsikere, amely elnyerte a XX. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál Budai-díját és a Magyar Könyvtárosok Egyesülete Fitz József-könyvdíját is. Az Így szerettek ők második kötete 2013-ban jelent meg, és további 40 magyar író és költő izgalmas, de kevesek által ismert párkapcsolati története szerepelt benne.