Fiatal képzőművészek vonal- és QR-kódokkal töltötték meg a Design Terminál falait és tereit. Megnyílt a KódVilág Design Pályázat legjobb műveit bemutató kiállítás.
Fekete-fehérek, kicsik, csíkosak vagy kockásak. Leolvassuk őket az okostelefonunkkal, vagy épp a megfelelő dőlési szög megtalálsával bajlódunk, hogy pittyegjen már végre az az önkiszolgáló kassza! Na de, hogy kirakjunk belőlük valamit? Mondjuk egy József Attila portrét? Mi tagadás, a pénztár előtt kígyózó sorokban idegesen topogva ez már ritkán jut eszünkbe.
Nem úgy mint Patócs Evelinnek és Kovács Patrícia Szintiának, akik alkotásukért a közönség díját vehették át. A kiállításon a telefononnal tülekedő emberek között nem is könnyű közelférkőzni a költő portréjához. Akinek mégis sikerül, észreveheti, hogy Attilának minden gondolata az arcára van írva, és ezt szó szerint értem....
„Arra gondoltunk, hogy mi lenne, ha valakinek az arcképét raknánk ki a QR-kódokból. József Attila a mi közös kedvencünk, úgyhogy egyértelmű volt a döntés. Először az életét akartuk beletenni, de végül tíz versét választottuk ki. Mindegyik QR-kód egy-egy sort takar. Van benne egy kakukktojás is, amit meg kell találni, és rá kell jönni, hogy milyen versből van. Ezt nem fogjuk elárulni” – mesélte Evelin.
A KódVilág Design Pályázat legjobb műveit bemutató kiállítással ünnepli születésnapját a vonalkód hazai szervezete. A GS1 Magyarország felhívására beérkezett, a vonalkódokat és 2D-kódokat művészi kontextusba helyező több mint 340 alkotás között volt grafika, szobor, festmény, fotó, divatterv, bútor és videofilm is. Most a legkiemelkedőbb harminc alkotásból nyílt kiállítás a Design Terminálban.
Természetesen nemcsak a közönség díjazta a pályaműveket. Egy szakértőkből álló zsűri válgatott a beérkezett alkotásokból hogy megtalálja a legjobbakat. A döntés nem volt könnyű, így a képzeletbeli dobogót idővel háromról öt szintesre bővítették. Ennek csúcsára álhatott fel Petró Petra, akinek Ablak című gyufaszálakból kirakott installációjában a QR-kódok szögletes világa köszön vissza.
„A műalkotásom huszonöt darab üvegkockába helyzett, gyufákból készült mozaikból áll. Ezek az eget szimbolizálják. Az egészben az a poén, hogy a kockák felülete, az üveg létrehozza az ablak rácsait, amin keresztül nézzük. Amúgy olyan, mint a kirakós kocka. A néző saját maga is létrehozhat más képeket azzal, hogy forgatja, átrendezi őket. Én ezzel játszottam, ez érdekelt, amikor elkészítettem az alkotást” – mutatta be pályaművét a győztes.
Amilyen egyszerű a felhasznált téma, olyan sokszínű a megoldások tárháza. A legtöbben ugyan grafika eszközökhöz nyúltak, de találunk a kiállításon szobrokat, tér- sőt még videóinsallációkat is. A gyűjteményt ma estig lehet megnézni a Design Terminálban; aztán vándorútra indul, hogy az ország több nagyvárosába is eljuthassanak a kódolt üzenetek.