Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Miért éppen Budapest?

Miért éppen Budapest?

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2014. 12. 02.
Magyar dallamok Japánban - A Cimbaliband sikere Oszakában
2025-07-03 18:13:45

A magyar népzene különleges hangzása, a cimbalom egyedisége és a Cimbaliband szenvedélye ragadta magával a

A nyár ritmusai a BJC-ben
2025-07-02 08:17:33

A Budapest Jazz Club nyáron is gondoskodik arról, hogy a jazzrajongók ne maradjanak élmények nélkül.

Családi titkok, közéleti drámák – A Pulszky-levelezés feltárja a múltat
2025-07-01 11:56:45

A Pulszky család 1867 és 1911 között íródott 331 levele nem csupán személyes vallomásokat és meghitt

Macifröccs-himnusz született: BÖBE és NEON LEON közös dala hódítja meg a nyarat
2025-06-30 11:54:28

A málnás fröccs frissítő élményét idézi meg a „Buborékok” című dal, amely az Artisjus Songbook Camp

további bejegyzések a szerzőtől »

Egy kis darab Amszterdam épül Budapesten. Itt forgatják ugyanis a holland Közmunkák című könyv filmváltozatát. Vajon miért ilyen közkedvelt filmes terep városunk?

Thomas Rosenboom, híres holland író magyarra is lefordított Közmunkák (Publieke Werken) című művét dolgozza fel egy Budapesten készülő film. A könyv és alkotója hollandiai hírnevének köszönhetően az ottani közönség is sokat hallhat a magyar helyszínről. A holland újságcikkek segítségével pedig mi is megtudhatjuk, mi ennyire vonzó fővárosunkban.

Igaz, hogy a regény Amszterdam centrumában, és a Drenthe tartomány tőzegvidékein – két tipikus németalföldi helyszínen – játszódik, a film a Duna partján kerül felvételre. Ennek különböző okairól a producerek és a látványtervező nyilatkoztak a Volksrant nevű holland online lapnak.

Elsősorban anyagi okokról beszélhetünk. Az adók a hollandok számára kedvezményesek: minden, az országban felmerülő összegből (ez a Közmunkák esetében 2,4 millió euró–kb. 700 millió Ft.) 25%-ot kell visszafizetni. Endrényi Krisztina, társproducer elmondta: ez a 2004-es adókedvezmény fontos siker. „A kormány minden büdzséátalakítás ellenére ezt a filmes kedvezményt sértetlenül hagyta”.

A külföldieknek azonban bizonyos feltételeknek meg kell felelniük. Ilyen például egy magyar partner alkalmazása – ez esetben Endrényi Krisztináé. A producereknek továbbá át kell menniük egy kulturális teszten. Fontos, hogy mi a történet, illetve, hogy hozzátesz-e valamit az európai örökséghez. „Pornó, szappanoperák és erőszakos filmek esélytelenek.” És a Die Hard 5., melyben azért előfordul erőszak? Endrényi mosolyog: „ A rendszer rugalmas.”

A magyar munkaerő is olcsóbb. A dolgozók itt egyharmad, vagy fele annyi fizetést kapnak, mint Hollandiában vagy Flandriában. A hétvégi munkáért nem kapnak magasabb bérezést. A filmmunkanapok 11 órából állnak, Hollandiában tíz órából. Az olcsó munkakellékek közül kivételt képeznek a lovak és a kocsik, ezek Budapesten drágábbak.

A producer, Arnold Heslenfeld gyors számolása szerint: „Egy-másfél millió euróval (400 millió forint) jobban jövünk ki. Itt 2,4 milliót adunk ki (kb. 700 millió forint), ez Hollandiában több mint 3,5 millió euró lenne (több mint 1 milliárd forint)”.

Fotó: topkapifilms.nl

Azonban nem kizárólag a pénz miatt választották Budapestet. A látványtervező, Hubert Pouille az itteni művészeket is dicsérte. „Egy régebbi filmben két fiatal hölgy segített. Táblákra volt szükségünk, feliratokkal. Ők fogtak egy-egy ecsetet, és csak úgy saját kezűleg tökéletes betűket festettek. Ez a fajta mesterség nálunk már nem is létezik. Ők művészeti képzést kaptak, nálunk ez egy klasszikus, elméleti oktatás. A mi művészeink majdnem csak konceptuális alkotásokat készítenek (…) Ha a díszletet Hollandiában használnám fel, akkor is itt csináltatnám meg, és innen szállítanám a mi országunkba. Ilyen ipari mértékű látványüzletünk nekünk egyszerűen nincsen”. A munkaerőről nem is beszélve. „Hogyha változtatni szeretnék valamit a dekoráción, mindjárt felbukkan egy körülbelül húszfős legénység” - mondta el Pouille.

A budapesti Origo Stúdióban az amszterdami épületek másait Georg Breitner (1857-1923), akkori fotográfus fekete-fehér képei alapján építik fel. A Publieke Werken filmet a holland közönség 2015-ben tekintheti meg.

Forrás: Volksrant.nl

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Film Budapest Hollandia Forgatás Adaptáció

Ajánlott bejegyzések:

  • Itt az új teaser Nemes Jeles László Árva című filmjéhez Itt az új teaser Nemes Jeles László Árva című filmjéhez
  • Az első amerikai űrhajósnő élete Az első amerikai űrhajósnő élete
  • A lélek hangja Harlem szívéből – Motown klasszikusokkal tér vissza a gospelkórus A lélek hangja Harlem szívéből – Motown klasszikusokkal tér vissza a gospelkórus
  • Hidegháborús kémfilm forog Vilmányi Benett főszereplésével Hidegháborús kémfilm forog Vilmányi Benett főszereplésével
  • David Attenborough új óceánfilmje júniusban debütál: lenyűgöző utazás a tengerek megmentéséért David Attenborough új óceánfilmje júniusban debütál: lenyűgöző utazás a tengerek megmentéséért

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr437940048

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard