Bűnösnek mondták ki hétfőn a föderális bíróságon azt az amerikai férfit, aki a vád szerint tucatnyi hamis festményt (köztük több Jackson Pollock-reprodukciót) és vázlatot adott el.
Az ügyészek szerint az 54 éves John Re eladott képeiről azt állította, hogy Jackson Pollocktól, vagy Willem de Kooning, holland expresszionistától származtak. Üzleteivel körülbelül 2,5 millió dolláros (620,4 millió forintos) kárt okozott áldozatainak. 2005-től kezdve kilenc éven át azzal csapta be a műgyűjtőket, hogy hamis eredetet igazoló dokumentumokat hozott létre – mondták az ügyészek. A vád szerint a Pollock nevével eladott festmény árából vette meg tengeralattjáróját, melyet „Deep Quest”-nek nevezett el („Mély Kutató”).
Mr. Re még akkor is folytatta a replikák eladását, amikor az értékbecslők rávilágítottak ezek hamisságára. Az ügyészek szerint egy esetben, amikor valaki konfrontációba került vele, a csaló erőszakot is tanúsított, és közölte a személlyel, hogy vigyáznia kellene vele, és az állítólagos szervezett bűnözéshez való kötődésével.
Ráadásul a kicsalt pénzen vásárolt szerzeményének eredetét illetően is hazudott. Állítása szerint tengeralattjáróját a Lockheed Corporation készítette, és az amerikai haditengerészethez tartozott. Mint kiderült, a valódi Deep Quest azonban Washingtonban található, egy tengerészeti múzeumban. Elmondása szerint, a szélhámos 70 ezer dollárért (kb. 17 millió forint) vásárolta meg új kedvencét, és majdnem egy millió dollárt (kb. 240 millió forintot) költött a felújítására. A New York Times-nak még 2007-ben azt nyilatkozta, hogy a Deep Quest már nem alkalmas a merülésre, ezért inkább luxus lakóhajónak használja.
Ha április 10-én a manhattami bíróság végleg elítéli, a tettes 20 év börtönre is számíthat. A vádalku szerint el kell adnia a tengeralattjárót, és vissza kell fizetnie a 2,5 millió dollárt.
Forrás: New York Times